Индустрията видимо има нужда от повече експертиза как да достигне до пациентите по най-правилния начин и да има скъсена връзка фармацевт-пациент. Тук идва важната роля на правилната комуникационна стратегия и доверения комуникационен канал. Днес пациентът е много по-активен. Той не е само краен получател на здравните услуги, а заинтересована страна, която търси своите права, търси най-добрия достъп до правилните медикаменти и лечение. Затова и в световен мащаб вече се говори не за "пациент ориентирано здравеопазване", а за "човек ориентирано здравеопазване".
Темите, свързани със здравето, се обсъждат много интензивно в онлайн пространството, разговорите за ежедневните проблеми на пациентите се водят именно в дигиталното пространство - форумите и групите. В тези пространства обаче, фармацевтичните компании и лекарите почти не участват. В тези групи много често възникват въжни въпроси, на които може да бъде получен отговор от квалифицирани лица. Това обаче трябва да стане много деликатно, защото хората са чувствителни към своята неприкосновеност и разкриват бързо, ако има поставено лице.
На предстоящ здравен форум на 31 март в София ще бъде представено приложение, в което част от хирургични операции могат да се извършват с помощта на определено софтуерно решение. Форумът ще бъде насочен към фармацевтични производители, фармацевти, дистрибутори, частни медицински центрове и болници и лекари. Очаква се да бъдат разгледани не само доверието на пациентите към фармацевтичната индустрия, а също и как да бъдат налагани новите продукти в тази област.
Елена Матеева, която е част от екипа по комуникационни стратегии и корпоративна социална отговорност на компания от българската фармацевтична индустрия и изпълнителен директор на Българското дружество за връзки с обществеността, даде и конкретен добър пример с българска компания, която е разработила софтуер за мобилни устройства от типа "холтер", с чиято помощ се наблюдават и записват много физиологични параметри при пациенти със сърдечно-съдови заболявания. Тази разработка вече са използва в много болници в страната ни.
Интересен елемент, към който насочи вниманието Елена Матеева, възникването на тенденцията"здравеопазване без обедняване" с оглед увеличената продължителност на живота. Редица заболявания са свързани с възрастовите промени и вече все по-често се мисли за това с напредването на възрастта, хората да бъдат активни по-дълго време без медикаментите да ощетяват драстично тяхното благосъстояние.
Повече подробности за здравните форуми, фармацевтичната индустрия и комуникациите в здравния сектор можете да чуете в интервюто на Катя Василева с Надя Гогова и Елена Матеева.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..