Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кюстендил се радват на резултатите от изучаването на предмета "Религия" в училище

Петър Паунов
От 2010 г. в град Кюстендил съществува програма за вероучение. Тогава с екип богослови от столицата и с благословията на Светия Синод е създадена програмата по "Религия", която обхваща децата от детските градини до VI клас. По тази програма учат и децата в Петрич.

Повече от 3000 деца са обхванати и изучават предмета “Религия” по два часа седмично, като основните акценти са върху православното християнство.

Изключително сме щастливи, защото виждаме резултатите. Отношението на малките как се промени и към околните и към вярата и разбира се, тази етика и толерантност, която проповядва християнската вяра”, казва кметът на града Петър Паунов, който започна своята 13-та година като градоначалник.

Вероучение има във всички детски градини и училища, а екип от богослови пътува от София. Разбира се, на място също има обучени богослови. Петър Паунов уверява, че на много места вече се изучава вероучение като през миналата година Светият Синод е купил 8 000 учебника.

Освен в София и Кюстендил вероучение има и в Русенската епархия, в Старозагорската митрополия също, както и във Варна. “В момента в Министерство на образованието тече конкурс по новите програми за следващите три години. Издателството на Светия Синод отново ще изготви учебници от I до  IV клас.

Предметът е въведен след проведени родителски срещи още преди началото на учебната година. Тогава богословите са представили какво ще бъде преподавано на децата, които са записвани по желание.
"Ако стартираха около 10-15% (от децата) още след първия месец станаха над 30%. Децата помежду си вече предаваха тази емоция, а сега вече са обхванати над 50% от децата", казва Петър Паунов.

Интересен факт е, че детските градини в Кюстендил са абсолютно безплатни и работят целогодишно, нямат летни почивки и летни разписания (също нещо уникално за България).

Общината предлага и много практична система за разпределение на еднократните помощи за раждане на дете, които са факт от тази година. Дават се от 200 до 1800 лева, според образованието на родителите.

“Стремежът е младите хора да се чувстват по най-комфортния начин - да отглеждат децата си в една пълноценна и здравословна среда. От тук нататък, когато родителите са спокойни и пълноценни, ще бъде спокойно и цялото общество, казва Паунов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цигуларката Дорина Маркофф от Лондон – за концерта си в София 20 години по-късно

В света на музиката има безспорни маркери за най-високо ниво – Abbey Road Studios в Лондон са сред тях, както и оркестъра Saint Martin in the Fields . Българската цигуларка Дорина Маркофф е част и от двете. И успоредно с това преподава в King’s College в английската столица. А в началото на декември ще има концерт в София – за първи път от..

публикувано на 14.11.24 в 20:32

"Форум", 14.11.24: Една година София с ново управление - равносметката

Коментатори във "Форум" тази седмица са основателят на първата в България специализирана кантора по медицинско право адвокат Мария Петрова и  икономистът и политически анализатор Стоян Панчев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха в четвъртък бяха: -   Разделението в ДПС -   Васил Терзиев направи..

публикувано на 14.11.24 в 19:19

Около 60 души се включват в 33-тата Българска антарктическа експедиция

На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..

публикувано на 14.11.24 в 18:15

Проф. Александър Оскар: Все повече деца имат нарушения в зрението, важно е ранното диагностициране

Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..

публикувано на 14.11.24 в 17:25

2024 г. може да се окаже най-горещата в света, откакто се води статистика

Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..

публикувано на 14.11.24 в 16:43

Българските фермери с отворено писмо до ЕК, искат преразглеждане на сделката ЕС-Меркосур

Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай". Българският фермерски съюз,..

публикувано на 14.11.24 в 15:47

Книгата "Биография на НАТО" от Питър Апс ще бъде представена пред българския читател

Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..

публикувано на 14.11.24 в 15:28