„Киното не се прави от млади или от стари. А от можещи. Българското кино напоследък започна да трупа мускули. И за киното са нужни пари. Колеги цитират Хичкок, който е казал, че всеки спестен цент, си личи на екрана. Но всъщност това го е казал, когато вече е бил известен.“
Това подчерта при гостуването си в Радио София проф. Любомир Халачев, който започна тази седмица (на 17 февруари) с празнуването на своя 70-годишен юбилей в съчетание с премиера на неговата най-нова книга „Сънувам кино“.
„Още от малък обичах да разказвам, да пиша. Моят пръв контакт със света на изкуството е чрез литературата. След това започнах да се увличам от фотографията, станах член на киноклуб“, разказа проф. Халачев.
През 1966 г. той помага при заснемането на филм, на следващата година става асистент оператор (общ работник към камерата). Но още през 1967-а печели първата си литературна награда…
„Мечтая за кино, но наистина сънувам сюжети. Но едно е да пишеш литература, друго, по-сложно е да направиш филм – иска се повече труд, хора, пари…“
Проф. Халачев отбеляза, че занаят не може изведнъж да прихванеш или „откраднеш“, трябва дълго да гледаш. Той споменава творците, от които се е учил, описва ситуацията на кинопроизводството в България, посочва добрите родни филми от последните години, както и какво предстои пред него в близките месеци.
Проф. д.н. Любомир Халачев е дългогодишен преподавател в НАТФИЗ и негов ректор от 2011 до 2015 г., оператор, сценарист, режисьор, продуцент и автор на десетки книги, документални филми и телевизионни драми. Един от основателите на Асоциацията на филмовите продуценти. Специализирал е в Полша, Италия, Франция и Дания. Бил е гост-преподавател в Сингапур. Ръководител и лектор на семинари и уъркшопове в европейски програми, член на жури на български и международни фестивали.
Още едно красиво момиченце се появи на бял свят, след като родителите му бяха финансирани по Програмата на Столичната община за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Виктория е с мерки 3,850 кг и 51 см и се роди в болница "Надежда" под грижите на д-р Тихомирова,..
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..
Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Панчева - директор на 55. СУ "Петко Каравелов"..
През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..
През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.