Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Адриана Мари: Марс е по-близо от всякога

Снимка: Личен архив

"Технологията, която ни е нужда, за да оцелеем на Марс, е начинът на мислене, който ни трябва, за да се справим с предизвикателствата на Земята. Трябва да се научим да менажираме по-добре ресурсите си. Когато живееш на планета като Марс ще е неизбежно да се научиш как да живееш ресурсно ефективно, заради въздуха, водата, храната, енергията… Ще имаме възможност да преосмислим начина, по който живеем тук и начина, по който използваме ресурсите си и структурираме обществото си. Точно това е начинът на мислене, от който отчаяно се нуждаят Земята, но и човечеството, независимо на коя планета живеем."

Това са думи на д-р Адриана Мари. Тя е теоретичен физик, технолог и амбициозен извънземен изследовател. Смята, че живеем в уникален момент от историята на планетата Земя. През декември 2020 г. тя и нейният екип от #ProudlyHuman - организация, която работи в посока устойчиво бъдеще на Земята и извън нея, ще стартират експеримент за симулация на извънземни селища в Антарктида. Целта им е да докажат, че мисия Марс е възможна. За да популяризира този начин на мислене Адриана пътува ежегодно из всички 7 континента на Земята.На Innovation Explorer с нея се срещна и разговаря Александра Илиева.
"Вярвам, че хората сме изследователи по природа и трябва да прогресираме в познанието и разбирането си за реалността, в която живеем. А тази реалност е много по-голяма от нашия дом - прекрасната планета Земя. Тя продължава към Слънчевата система, а може би и към други галактики. В момента Марс е единствената видима дестинация, до която можем да стигнем с технологиите, които имаме, но е съществена крачка за по-нататъшното ни развитие.

През 2020 г. ще изпратим 3 космически роувъра на Марс. Мисиите са инициирани от Китай, NASA и Европейската космическа агенция в колаборация с Русия. Дочух, че и Обединените Арабски емирства обмислят своя мисия. Никога досега не се е случвало нещо подобно", каза пред Радио София д-р Адриана Мари.

Тя разказа по-подробно за един от последните проекти, с които е ангажирана.

„Ще изолираме едно кътче на пристанището в Кейп Таун - Африка след няколко месеца. Умен хабитат със система за обезсоляване на вода, соларни батерии, вятърни мелници, пречистваща станция за отпадъчни води и селско стопанство. Ще бъде отворено за посетители, любопитни да научат каква е алтернативата на живота, който водим. Ще създадем и студентска програма, желаещите ще могат да прекарат цял месец вътре, благодарение на възобновяемите ресурси. През лятото хабитатът ще бъде преместен на Южния полюс, след това в Сахара и някъде в океана. Целта ни е да съберем данни от всички тези екстремни условия от -80 градуса по Целзий в Антарктика до +70 градуса в Сахара. Надяваме се да допринесем за отговора на въпроса - как да живеем на Марс. Наричаме го създаване на гордо човешко бъдеще, независимо от планетата, на която сме.“

Чуйте цялото интервю.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45