Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуствен интелект и компютърно зрение - бъдещето във футбола

2
Снимка: Ubitrack

Една българска компанията е създала разработка, която помага за развитието на млади футболисти, използвайки изкуствен интелект и по-точно алгоритми за компютърно зрение и машинно знание. В приложеното решение се използват обикновени камери, с които се снимат деца-футболисти и след това върху получения видеоматериал се прилагат разработените алгоритми. Компанията бе отличена с наградата "Иновативно предприятие на годината" в категорията "Развитие на млади таланти".

Роман Джуров и Николай Ташев гостуваха в "Радиоприемница", за да разкажат повече за  своята разработка от идеята до днешната й реализация в практиката.

Софтуерът разпознава индивидуално всички играчи на терена и ги следи през цялото време. След това системата генерира доклад, съдържащ около 30 статистически параметъра. Благодарение на тези измервания треньорите получават подробна картина за способностите и развитието на играчите. Заедно с това се трупа информация за играчите във времето, която може да бъде използвана впоследствие. Моделът, който се използва е от Германия, но алгоритмите са изработени от самата компания.

Различни видове разработки за анализ на спортни активности се използват в световен мащаб, като се използват предимно GPS или RFID устройства. Тази технология е точна, но има и някои недостатъци като повече време за разполагане, възникване на интерференция, играчите изпитват неудобство от поставените датчици по тях. Предимствата на българската разработка е, че дава информация и за противниковия отбор, а дори и за съдията, при това без да натоварва играчите с датчици. Проектът се развива и подобрява вече две години.      


Роман и Николай разказаха, че в разговори с познати са осъзнали нуждата от използването на иновативните технологии и особено изкуствения интелект в спорта. Остават приятно изненадани, след като получават подкрепа за развитие на идеята си от много приятели и съмишленици, които са пътували много по света в професионален статут и са натрупали много знания в тази област. Навлизането на технологиите в спортните дисциплини и в частност във футбола, който е най-популярният спорт в света, е нещо неизбежно, тъй като те дават потенциал за развитие. От друга страна има много богати компании, които се занимават със спортни анализи, а най-големият проблем, който срещат, е липсата на адекватни данни.

През последните години се забелязва увеличаване на инвестициите и в спортните технологии, но в България стартъпите не са чак толкова много. Същевременно членството ни в Европейския съюз разширява значително възможностите за достъп до различни фондове за развитие на продукта.

Още интересни подробности можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с Роман Джуров и Николай Ташев .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30