Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемачеството - есенциална връзка между учените и бизнеса

От предприемач трудно може да стане учен, но от учен може да стане предприемач. "Всяка една дисертация завършва с това колко много практически приложения има и ние искаме тези практически приложения да се случат". Това казва Милена Петкова, изпълнителен директор на фондация “Карол Знание”. Фондацията е създадена с цел да подкрепя български млади учени с приложни проекти

Основният проект, който създава фондацията е “Предприемачи в науката”, който няма аналог и се състои от две части - първо обучение за предприемачи и завършва с конкурс “Предприемач в науката”. Учените защитават своята идея като бизнес проект.

От фондацията правят естественото продължение на проектите на някои докторантски работи. “Идеята е това да са научни проекти с потенциал за научна реализация”. 

Двамата млади учени, които са носители на наградата Предприемач в науката на фондация “Карол Знание” за тази година си поделят награда от 30 000 лв. Това са Недислав Веселинов, докторант във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, който разработва действащия авиосимулатор,  освен това подготвя и планетариум в София. Другият стипендиант е Илиян Попов, гл. асистент в Института по Електрохимия и Енергийни Системи, БАН.

“Научните проекти в повечето случаи са плод на екипна работа и нашият проект е създаването на екологична батерия магнезий-въздух, която се захранва от електролит (морска или солена вода) и произвежда електроенергия от въздуха и от един екологичен метал, какъвто е магнезият”, казва Илиян Попов.

В момента Илиян и екипът, с който работи, се е насочил към това да направи работещ промишлен прототип за използване на тази батерия в малки електролодки. В бъдеще тези батерии могат да намерят приложение в електромобили, дронове и др.

Недислав Веселинов и екипът пък му са кандидатствали с два проекта - единият е авиосимулаторът “Фотоника”, който представлява опростена самолетна кабина. Другата идея е създаването на планетариум в София, където такъв все още няма. Идеята е планетариумът да бъде за 15 души и с 5-метров купол. Вече има и изработен проект за конструкцията, а през април започва производството, като през есента се очаква да влезе в експлоатация. С тази идея Недислав и експериментално-конструкторско бюро “Фотоника” печели наградата. 

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30