Готов е новият правилник на Столичния общински съвет (СОС). Той гарантира повече прозрачност и публичност на работата на съвета и комисиите към него. Това съобщиха председателят на СОС Елен Герджиков и Силвия Христова, председател на нарочната работната група за новия правилник.
"Проектът за нов правилник е готов и предстои да бъде разгледан от всички комисии на СОС. Работната група е направила пълен преглед на правилника. Беше нужно много норми да бъдат синхронизирани с действащото законодателство", посочи Герджиков. – „В началото на мандата поехме ангажимент да отговорим на увеличеното обществено внимание към работата на общинския съвет и тя да стане още по-прозрачна, гражданите по-лесно да дават предложения, да участват в работата на съвета.“
След приемането на правилника, на интернет страницата на СОС ще бъдат качвани докладите с проектите за решение, а след приемането на дадено решение ще бъде качвано и самото решение, придружено с поименното гласуване по него.
Всеки общински съветник ще има възможност да бъде предлаган и избиран за заместник-председател на СОС, ако за него гласуват повече от половината общински съветници, посочи Герджиков. Основното предимство на това е участието в работата на председателския съвет.
Друга новост е, че заседанията на СОС ще се излъчват вече и в Ютюб и Фейсбук каналите на съвета. Въвежда се машинночетим формат за докладите и проектите на решения, което е изключително удобство на гражданите, заяви Силвия Христова. Първоначално в такъв формат ще се качват доклади, когато те са подадени с електронен подпис от всеки един от вносителите.
"От 02.02.2022 г. всички документи в администрацията на Столичната община ще трябва да са в машинночетим формат. Администрацията трябва да се справи с техническото обезпечаване на този процес", посочи Христова.
С новия правилник на СОС се въвеждат питания и до районните кметове. Питанията остават, както беше досега, в края на дневния ред на СОС. Имаше предложение от опозицията заседанията на СОС да започват с питанията. Според председателя на общинския съвет обаче трябва да се върви от общото към частното, защото питанията засягат по-малко хора. Също така, първо се взимат решенията, а после се контролира тяхното изпълнение, каквато е ролята на питанията.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..