Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордания - от гмуркането в Червено море, до древния град Петра

6
Снимка: Ива Дойчинова
Йордания беше сравнително непозната дестинация за нас - източноевропейците, но след като нискобюджетните авиокомпании пуснаха полети до там, се превърна в лесно достъпна локация.
Март, Април и Май са едни от най-подходящите месеци за екскурзия до екзотичната пустиня, а най-хубавото е, че нямате нужда от виза, ако влизате в страната през град Акаба.

“Най-големият плюс на Йордания е, че това е дестинация, която съвместява няколко коренно различни преживявания - от гмуркането в Червено море с коралите, потъналия кораб, потопения самолет, до уникалния град Петра”, казва журналистката Ива Дойчинова в предаването "Турагент".

Най-емблематичното място в държавата - древният град Петра е издълбан директно в многоцветните скали. Розовият град е бил "изгубен" в продължение на стотици години, докато през 1812 г. швейцарският изследовател Йохан Буркхарт не преоткрива забравената Петра.

Градът някога е бил процъфтяващ търговски център и столица на империята на набатеите - арабски племена. Няма друг град, нито друго място в света, което да прилича на Петра, затова през 1985 г. е включена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, а през 2007 е обявена за едно от новите 7 чудеса на света.

Чуйте историята от пътуването на Ива Дойчинова до Йордания в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..

публикувано на 14.05.25 в 20:25

"Форум", 14.05.25: За първи път от години София остана без градски транспорт. Ще бъде ли така и утре?

Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..

публикувано на 14.05.25 в 18:55

176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Негован празнува 140 години от създаването си

Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..

публикувано на 14.05.25 в 17:25

Метрото в София засега няма да спира

Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.

публикувано на 14.05.25 в 16:52
проф. Борислав Христов

София е домакин на Международна конференция по пътна безопасност

Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..

публикувано на 14.05.25 в 16:35

Трябва да се мисли за икономическия потенциал на културните индустрии

Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание.  “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..

публикувано на 14.05.25 в 16:16