Снимки и ръкописи, лични вещи и дори златен часовник, който за една от годишнините си Иван Вазов получава от тогавашния министър на просвещението Стоян Омарчевски – всичко това можете да видите в най-посещаваната от трите къщи музеи, посветени на живота на патриарха на българската литература.
Става дума за дома му в София (музеи има още в родния му Сопот, както и в Берковица, където Вазов е бил окръжен съдия, макар и без юридическо образование).
В столичния дом на поета ни развеждат уредникът на музея Цветина Иванова и екскурзоводът Мирослав Стоилов.
„На първия етаж, където сега се помещава документалната експозиция, някога е живял Никола - един от братята на поета, а по-късно и сестра му Въла, заедно с дъщеря си. Цялото семейство се състои от общо седем братя и две сестри. Всички те са образовани хора, допринесли много за развитието на следосвобожденска България.“
Един от най-интересните експонати в тази стая е книжката със спомени на майката на Вазов - Съба Вазова. За тези мемоари, проф. Иван Шишманов - верен приятел на писателя, казва че са с по-голяма художествена стойност от житието на Софроний Врачански.
В документалната експозиция могат да се видят вещи от различните периоди на Вазов, включително и сп. „Наука“, в което за пръв път е публикувана „Немили недраги“, както и първото издание на „Под игото“ на английски език.
Чуйте разказа на Цветина Иванова и Мирослав Стоилов, който завършва с поканата да посетим къщата музей, намираща се на ул. „Иван Вазов“ № 10.
Снимките са от софийската къща музей на поета.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..