Снимки и ръкописи, лични вещи и дори златен часовник, който за една от годишнините си Иван Вазов получава от тогавашния министър на просвещението Стоян Омарчевски – всичко това можете да видите в най-посещаваната от трите къщи музеи, посветени на живота на патриарха на българската литература.
Става дума за дома му в София (музеи има още в родния му Сопот, както и в Берковица, където Вазов е бил окръжен съдия, макар и без юридическо образование).
В столичния дом на поета ни развеждат уредникът на музея Цветина Иванова и екскурзоводът Мирослав Стоилов.
„На първия етаж, където сега се помещава документалната експозиция, някога е живял Никола - един от братята на поета, а по-късно и сестра му Въла, заедно с дъщеря си. Цялото семейство се състои от общо седем братя и две сестри. Всички те са образовани хора, допринесли много за развитието на следосвобожденска България.“
Един от най-интересните експонати в тази стая е книжката със спомени на майката на Вазов - Съба Вазова. За тези мемоари, проф. Иван Шишманов - верен приятел на писателя, казва че са с по-голяма художествена стойност от житието на Софроний Врачански.
В документалната експозиция могат да се видят вещи от различните периоди на Вазов, включително и сп. „Наука“, в което за пръв път е публикувана „Немили недраги“, както и първото издание на „Под игото“ на английски език.
Чуйте разказа на Цветина Иванова и Мирослав Стоилов, който завършва с поканата да посетим къщата музей, намираща се на ул. „Иван Вазов“ № 10.
Снимките са от софийската къща музей на поета.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..