Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И в 15 училища на София област ваканцията е удължена до 15 март

Снимка: Златина Йовкова

Много училища в страната днес отвориха отново врати при засилени мерки за дезинфекция.

Както вече съобщихме, грипната ваканция в София беше удължена до 15 март (неделя).

Решението беше последвано и от други кметове, включително и в няколко общини на територията на София област.

Затворени останаха 15-те училища и в Ихтиман, Костинброд, Сливница и Мирково.

От детските градини в областта е затворена само тази в с. Челопеч.

По думите на Росица Иванова, началник Регионалното управление по образование в София област, заболяемостта от сезонния грип е доста под показателите за епидемия.

Във всички учебни заведения се прилагат мерките за ограничаване на Covid-19, които са разпоредени от Министерството на образованието и на здравното ведомство.

Извършват се дезинфекции на под и мебелни повърхности по 4 пъти на ден, децата и персоналът се инструктират да спазват хигиенните правила за защита.

Помещенията трябва да се проветряват рeдовно.

Обръща се внимание на родителите да спазват превантивните мерки и вкъщи, а при най-малките симптоми – да търсят лекарска помощ, а децата да не се изпращат в клас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в кв. “Левски Г“ вече се борят с презастрояването

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова. 

обновено на 09.04.25 в 09:47
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54