Снегоходките са един атрибут, който съществува от векове. Ползва се от хора, слагат се и на животни. Един конкретен случай със сноубордист, който затъва в снега, дава преди няколко години идеята да бъдат създадени нов вид снегоходки - надуваеми, които са лесно преносими (съвсем спокойно се носят в джоба) и се използват, когато потрябват. С тях може да се ходи по лед и по скали.
Иван Колев, създава този любопитен продукт заедно със съдружник. Но не само го произвеждат, а и притежават патента за изобретението му в много държави (, където може да възникне нуждата от подобни приспособления:
"Всичко, което сме направили, е с ходене на изложения, търсене на материали и намиране на информация в интернет. Използвали сме технологии от други индустрии и в крайна сметка сме разработили един изцяло иновативен продукт, който е на пазара. Една добра референция е, че вече три пъти сме продавали от нашите снегоходки на английската армия."
Надуваемите снегоходки имат редица награди - първата идва през 2011, на изложението за outdoor екипировка в Мюнхен, отличени са в категорията Brand New; "Форбс България" им дава приза за иновативно стартиращо предприятие. следват две изключително престижни награди за дизайн - Red Dot и German Design Award. "Това показва, че не сме създали не само функциониращи, но и добре изглеждащи снегоходки," горд е Иван Колев.
Оригиналните снегоходки изглеждат като малки кухи лодчици, изработват се от комбинация от материали и имат два пласта, като външният е предпазен, а вътрешният - надуваем. Приложенията им са разнообразни - за спортове, които се практикуват извън пистите, за служители на спасителни служби или техници, обслужващи електропроводи в дълбокия сняг. Интересна подробност е, че са правени тестове за приложение при канадските специални части като част от спасителния кит на пилотите при катапултиране.Още любопитни подробности около създаването на иновативния продукт може да чуете в интервюто на Лили Големинова с Иван Колев.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..