Инициативата започва в Унгария през 2020 г. като част от движението "Силата на жените“, сподели пред Радио София Любомир Дренски от Фондация "Калпатару“.
С всяка изминала година "Заедно за мир“ прераства в международна молитвена верига, като през 2024 г. се включват над 40 населени места в Унгария и повече от 10 държави по света.
"Много е впечатляващо, защото в нея се включват различни религиозни групи, освен хора с чисто духовна насоченост. Интересно е как хората се заразяват от доброто“, обясни Дренски.
Инициативата е вдъхновена от вярата, че колективната енергия на положителните мисли и намерения може да промени света. Чрез силата на музиката и общата молитва се създава вълна от мир и любов, която обхваща Земята, споделят от фондацията.
"Искаме да генерираме енергия, която да даде мир в света. Съществената енергия, която искаме да генерираме, е енергията на мира вътре в нас. Когато този мир, вътре в нас се реализира, то тогава и светът навън става по-добър. Мъничките стъпки са понякога като тази - направи добро за другите. Ако се грижиш само за себе си, ако правиш нещата единствено ти да си добре, това не върши работа за нашия вътрешен мир", каза Любомир Дренски.
Той добави, че молитвата ще започне в Япония и ще завърши в Южна Америка.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Времето ще се задържи предимно облачно с валежи от дъжд, по-значителни по количество на места в Югозападна България, както и в крайните южни райони на Източните Родопи. Облачността временно ще намалява и валежите ще спират. Вятърът в котловините и низините временно ще стихва и там преди обяд ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност...
В средата на тази седмица гост-коментатор във "Форум" е Борис Грозданов - AI експерт в Института по отбрана и международна сигурност . А темите , върху които спря и разсъждава, бяха: Етически проблеми пред AI (изкуствения интелект) – носи ползи и не вреди на обществото Как да не губим връзката с действителността?..
Няма риск от преливане на реките в София, уверяват от пресцентъра на Столичната община. Все още не е приключил ремонтът на коритото на река Владайска в района на Женския пазар. Заради покачване на нивата ѝ след дъжда временно са спрени ремонтите по речния бряг. Заради това са струпани камъни и не става дума за срутване, какъвто сигнал бе получен в БНР.
Арика Адамс и Десислава Латинова гостуваха в БНР-Радио София, за да разкажат за музиката, която ги вълнува - тази, която създават, както и за концерта им, който предстои в четвъртък, 20 ноември. Арика Адамс е полуамериканка, родена в Денвър, Колорадо. Мести се със семейството си в България. Живее в Пловдив и много обича музиката. На концерта..
Във връзка с приемането на страната ни в еврозоната и приетите изисквания към търговците, от Българската вендинг асоциация (БВА) настояват отсрочка от един месец, в който да настроят автоматите за вендинг услуги. Вендинг машините позволяват хората да си платят и вземат кафе и други напитки или храни на самообслужване, без търговец.Те..
До 23 ноември водещи учени, експерти от практиката и представители на публичния сектор участват в дискусии за предизвикателствата и възможностите при изграждането на по-устойчиво и иновативно бъдеще. Повод и домакин за това е Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" – организатор на 28-ата международна годишна..
Много често, когато човек е надарен в една област - например, много добър музикант, се оказва, че е талантлив и в други области на изкуството. Това правило потвърждава и вокалистът на "Рамщайн" Тил Линдеман, чиято стихосбирка “100 стихотворения” излиза на български език . Книгата на германския музикант е част от поредицата "Акустик" , част от..