Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васко Теслата: От 25 години няма по-модерна и по-прогресивна музика от рапа

Васко Теслата
Снимка: Личен архив

Рапът не е само музика. Не е само да стоиш зад микрофона. Хип хопът е култура, начин на живот.

Това казва пред Радио София един непознат за много от нас човек, но направил изключително много за да прокара път у нас на модерната българска музика.

Той е Васил Николов, по познат като Васко Теслата, сред пионерите рап изпълнители, а през последните години - продуцент.

През 1988 г. заедно с МС Гинес и Александър създава първата българска рап група AVI MC.  През 1994 г. основава първия български рап лейбъл The New Producers. Година по-късно продуцира “Чудовищата на бъргарският рап” и дава тласък на Първата хип хоп вълна в България. През 1997 г. прави първото ТВ предаване за рап музика по БНТ. Работи по дебютните албуми на Ъпсурт, Лора Караджова и GoodSlav, Румънеца и Енчев и други. През 2006 г. създава HipHop TV - първата европейска хип хоп телевизия.
В изпълнение на AVI MC е и първата и единствена българска песен, звучала по MTV на български език.

В ефир Васко си спомни взрива, който този стил музика е предизвикал навремето у нас само с три албума – на Run-D.M.C., Beastie Boysи Public Enemy. „Веднага усетихме, че това е музиката, с която може да се чуе нашият глас.“

Помни как поради липса на български рапъри, решава със съмишленици, че такава формация ще направят те. Не е забравил, че тогава подкрепа им е оказала друга прогресивна група – „Нова Генерация“…

Казва, че нормалният път е от танцьор да станеш МС, след което – продуцент. Така е при него самия. Не му липсва толкова сцената на изпълнител, защото с надграждането през годините сега се радва и подпомага по-млади рапъри.


„През последните 25 години у нас няма по-модерна музика от българския рап“, категоричен е Васко. И обяснява, че когато от 14-15-годишен е започнал да се интересува и да прави музика, когато е свикнал да дава интервюта или просто да представя песните си, всичко това става част от живота му и няма усещане за превъзходство. Ако станеш известен след 22-23 години, може и да се приемеш за звезда, да си обясниш успеха с това, че си велик, егото ти започва да изкачва планини и да се рее из облаците – усмихва се Васко.

„Не съм бил само аз. В началото българския рап бутахме няколко души. В Америка рапът се разви бързо, защото продуценти с опит в джаза и в рока започнаха да продуцират новия стил. В България като падна комунизма не дойде продуцентът на Лили Иванова да помогне на рапърите. Всичко трябваше да направим от нулата, да се научим как се записва парче… След кризата през 1997 г. 99% от рапърите от първата вълна спряха да съществуват. За да се появят изцяло нови артисти през втората вълна – след 2000 година.“

Васко Теслата благодарен на не многото хора и медии, които са подкрепяли рапа. И е убеждава: Ако го нямаше българският рап, на негово място щеше да ни е завладяла чалгата, поп фолкът. Не си мислете, че ако го нямаше българският рап, у нас щяхме да слушаме симфонична музика.“

Чуйте разговора на Яна Спиридонова с Васко Теслата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36