Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васко Теслата: От 25 години няма по-модерна и по-прогресивна музика от рапа

Васко Теслата
Снимка: Личен архив

Рапът не е само музика. Не е само да стоиш зад микрофона. Хип хопът е култура, начин на живот.

Това казва пред Радио София един непознат за много от нас човек, но направил изключително много за да прокара път у нас на модерната българска музика.

Той е Васил Николов, по познат като Васко Теслата, сред пионерите рап изпълнители, а през последните години - продуцент.

През 1988 г. заедно с МС Гинес и Александър създава първата българска рап група AVI MC.  През 1994 г. основава първия български рап лейбъл The New Producers. Година по-късно продуцира “Чудовищата на бъргарският рап” и дава тласък на Първата хип хоп вълна в България. През 1997 г. прави първото ТВ предаване за рап музика по БНТ. Работи по дебютните албуми на Ъпсурт, Лора Караджова и GoodSlav, Румънеца и Енчев и други. През 2006 г. създава HipHop TV - първата европейска хип хоп телевизия.
В изпълнение на AVI MC е и първата и единствена българска песен, звучала по MTV на български език.

В ефир Васко си спомни взрива, който този стил музика е предизвикал навремето у нас само с три албума – на Run-D.M.C., Beastie Boysи Public Enemy. „Веднага усетихме, че това е музиката, с която може да се чуе нашият глас.“

Помни как поради липса на български рапъри, решава със съмишленици, че такава формация ще направят те. Не е забравил, че тогава подкрепа им е оказала друга прогресивна група – „Нова Генерация“…

Казва, че нормалният път е от танцьор да станеш МС, след което – продуцент. Така е при него самия. Не му липсва толкова сцената на изпълнител, защото с надграждането през годините сега се радва и подпомага по-млади рапъри.


„През последните 25 години у нас няма по-модерна музика от българския рап“, категоричен е Васко. И обяснява, че когато от 14-15-годишен е започнал да се интересува и да прави музика, когато е свикнал да дава интервюта или просто да представя песните си, всичко това става част от живота му и няма усещане за превъзходство. Ако станеш известен след 22-23 години, може и да се приемеш за звезда, да си обясниш успеха с това, че си велик, егото ти започва да изкачва планини и да се рее из облаците – усмихва се Васко.

„Не съм бил само аз. В началото българския рап бутахме няколко души. В Америка рапът се разви бързо, защото продуценти с опит в джаза и в рока започнаха да продуцират новия стил. В България като падна комунизма не дойде продуцентът на Лили Иванова да помогне на рапърите. Всичко трябваше да направим от нулата, да се научим как се записва парче… След кризата през 1997 г. 99% от рапърите от първата вълна спряха да съществуват. За да се появят изцяло нови артисти през втората вълна – след 2000 година.“

Васко Теслата благодарен на не многото хора и медии, които са подкрепяли рапа. И е убеждава: Ако го нямаше българският рап, на негово място щеше да ни е завладяла чалгата, поп фолкът. Не си мислете, че ако го нямаше българският рап, у нас щяхме да слушаме симфонична музика.“

Чуйте разговора на Яна Спиридонова с Васко Теслата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13