Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционното обучение се прилага успешно в училищата на София и областта

Снимка: Архив

Втори ден българските училища са на дистанционно обучение, предвид извънредното положение в страната заради коронавируса.

Доскоро за тази форма на образование се говореше в бъдеще време, а днес българските деца вече учат от домовете си.

От МОН нямат обобщена информация колко точно училища имат опит в прилагането на дистанционно обучение. Някои от години ползват облачните технологии, други са на етап вече обучени учители, а трети почти не са се докосвали до тези алтернативи.

Миналата седмица от образователното министерство се срещнаха с представителите на електронни платформи, с които се обсъдиха варианти за дистанционно обучение – те се оказаха два: виртуална класна стая и т. нар. „асинхронно дистанционно обучение“. За първия обаче България се оказва неподготвена, тъй като това предполага всяко дете да има крайно устройство. Работещ се оказва вторият, при който може да се навакса пропуснат материал, както и проектното обучение, при което учениците се подготвят предварително за дадена тема.

Екип на Радио София провери готовността на училищата в столицата и региона с този вид обучение и как се справят те при форсмажорните обстоятелства, довели но удължаването на ваканцията.

В столичното 19-о училище "Елин Пелин" широко се използва платформата Classroom, освен това електронните дневници са в практиката от 6 години, а повечето от издателствата предлагат електронни варианти на учебниците. Още първият ден в дистанционното обучение са се включили 80% от преподавателите, разказа през Радио София директорът Клара Арабаджиева.

В 75-о основно училище в кв. "Факултета" работят в тази насока от миналата година, обясни зам.-директорът Галина Тимова. "Трудно обаче ще приложим сред общността толкова иновативен продукт както официалната платформа, препоръчана от МОН", призна Тимова. Затова ще се използва популярната сред деца и родители в квартала социална мрежа. Използва се и видеовръзка.


Мерките, които се налагат и спрямо училищата, са принудили и в Самоков да действат бързо, за да не се получи прекъсване на учебния процес.

Необходима е връзка между учители, ученици и родители, обясни пред Радио София Ирена Коцева - директор на основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Реакцията и съответното решение са били съобразени спрямо всеки един клас.

Всичките учители работят дистанционно, увери Ирена Коцева. Те задължително си партнират с родителите, особено когато става дума за по-малките ученици.

В община Самоков училищата подпомагат с техника родителите на най-малките ученици.

Защото проучване на училището показало, че има семейства, които не притежават нужната техника за провеждане на дистанционното обучение по домовете. Затова от училището са предоставили компютрите от компютърните кабинети, за да стане възможно виртуалното провеждане на уроците.


В община Костинброд всички училища са въвели дистанционно обучение, увери Александър Ненов, зам.-кмет в направление „Образование, култура, социални и хуманитарни дейности“. Той е убеден, че макар и в извънредна ситуация учениците ще натрупат нужните знания и учебната година няма да бъде провалена. Учителите са готови, но и родителите трябва да помогнат с мотивация на децата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.06.24: Президентът връчва първи мандат за правителство

Гост в днешното предаване "Форум" беше доц. Александър Христов - комуникационен специалист и университетски преподавател, както и Иво Инджов, политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Част от обсъжданите теми бяха: Политическият сезон в страната Предстоящото връчване на първия мандат за съставяне на правителство от..

публикувано на 28.06.24 в 18:15
Елена Маркова от инициаторите на проекта

Проектът "От теб зависи" насърчава младите хора да водят по-устойчив начин на живот

С малки, но доста ефективни промени в ежедневието и начина ни на живот, можем да постигнем изключителни резултати за намаляването на вредните въздействия върху климата. Именно на тези промени залагат от сдружение "Обществен компас", насочвайки вниманието на младите хора на възраст между 15 и 29 години към проекта "От теб зависи!“, чиято цел е..

публикувано на 28.06.24 в 16:53

Застрашава ли газовият проект Neptune deep Черно море?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 28.06.24 в 15:45

Тръмп и Байдън се изправиха в дебат

Американският президент Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг в дългоочаквания си първи дебат от тазгодишната предизборна кампания. Двамата се срещнаха в Атланта в опит да убедят нерешилите за кого да гласуват. Байдън като основна задача имаше да успокои избирателите и демократическата партия, да покаже, че ще има..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Програмата на фестивала "Паркът" слиза от покрива край езерото в Бизнес парка

Второто издание на фестивала "Паркът" в София предвижда разнообразна културна програма, която ще се разгърне в рамките на три дни - от 28 до 30 юни, на 3 сцени, при вход свободен, съобщиха пред БНР-Радио София организаторите от сдруженията  "Колективът" и "100 стола". Откриването е на покрива на многоетажния паркинг в Бизнес парка в жк..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Нови критерии за избора на ръководствата на общински дружества

През следващата седмица започват разговори между политическите формации в Столичния общински съвет (СОС) за изготвянето на нови критерии и процедури, по които ще се избират ръководствата на общинските дружества. Инициатори са от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (Спаси София), които вече са изготвили методология, но..

публикувано на 28.06.24 в 15:05

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

публикувано на 28.06.24 в 14:13