НВИМ ще предоставя възможност на всички от уюта на дома и в компанията на любимите хора, да се запознават и наслаждават на историята, която съхранява и пази в своите експозиции.
“В сегашната безпрецедентна обстановка музеят, както и всички други, затвори своята експозиция за посетители. Въпреки физическото затваряне на музея, нашият избор беше да останем с публиката си онлайн, като не спираме да споделяме историята, която музеят съхранява в своите фондове и експозиции. Нашите секции по този начин се превърнаха във виртуални, но се надяваме, че ще останат също толкова образователни и обогатяващи, дори повдигащи духа с примерите и историите на всички вдъхновяващи исторически личности”, казва Деяна Костова - директор в дир. “Връзки с обществеността” в Националния военноисторически музей.
Почти всички зали могат да бъдат посетени виртуално. Онлайн може да бъде посетена постоянната експозиция на музея, външната експозиция, както и колекционните зали. В постоянната експозиция могат да бъдат видени експозициите “Античност и Средновековие”, “Националноосвободителното движение”, “Руско-турската война”, “Сръбско-българската война”, “Първата и Втората световни войни”.
Експозиционните зали, които са на последния етаж на музея и не всички успяват да ги разгледат, също могат да бъдат разгледани виртуално. В тези зали са изложени на показ богата колекция от огнестрелно и хладно оръжие, българските военни униформи и отличия на държавните глави.
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..