В тези седмици нека всеки да намери това, което има смисъл – в дома си, в сърцето, в мозика си. Да потърсим това, което ще ни помогне да продължим напред. Това сподели със слушателите на Радио София Захари Карабашлиев - един от най-обичаните и „продаваните“ български писатели.
Според него човек има нужда от пренареждане - на приоритети, мисли, чувства... „Като че имахме нужда от пауза.“ Светът беше започнал да форсира до изтощение.
„С малко чувство за вина ще кажа, че тази „почивка“ ми действа освежаващо. Все се състезавах – главно със себе си. Това принудително оставане вкъщи ме обърна малко повече към себе си и към близките.“
Ако продължим да цъкаме тв каналите, няма да се променим особено, смята още авторът на „Хавра“ и „18% сиво“. Важно е да останем със себе си, да преосмислим живота, който водим.
Карабашлиев препоръча да прочетем и книгата на Георги Марков „Покривът“, излязла непосредствено след въвеждането на извънредното положение. Книгата не е публикувана, когато навремето Марков я написва, и то върху реална история след авария в Перник. Всъщност в „Покривът“ е една метафора на онзи строй, който човешкият фактор е в сянката на партийната повеля.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова със Захари Карабашлиев.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..