Търговията с тестове за коронавирус в частните лаборатории е в разцвет, въпреки че премиерът наскоро се оплака, че се молим като циганета за тестове. В София и големите градове вече няколко частни лаборатории и болници предлагат на всеки желаещ да се тества за статуса спрямо короновируса, установи проверка на СЕГА. В началото частните лаборатории също имаха проблеми с доставките на тестове, но към момента процесът изглежда изгладен. Дори и те обаче съветват човек да не се тества без причина, а да го прави само по препоръка на лекар - личен или от екипа на РЗИ или МЗ. Освен това напомнят, че изследването на безсимптомни пациенти (без оплаквания) ще даде отрицателен резултат, дори и при налична инфекция, поради характеристиките на вируса, т.е. ще даде фалшиво отрицателен резултат, защото броят на вирусните частици в началото на заболяването може да не е достатъчен, за да даде положителен резултат.
290 акта са издадени за уикенда за неспазване на мерките за превенция на коронавируса. Съставени са 90 акта за това, че не се носят маски, коментара шефът на СДВР Георги Хаджиев, цитиран от МОНИТОР При струпване на непълнолетни се уведомяват родителите да предприемат мерки. Има възможност за съставяне на актове на родителите, изтъкна Хаджиев. Всеки родител освен права има и отговорности, подчерта той. За Великден столичната полиция ще бди за спазване на обществения ред. В прилежащите зони около храмовете ще има служители на реда. Ще се направим опит за изграждане на КПП-та и обособяване на потоците от хора, стана ясно още от думите на Хаджиев. Целият ресурс на СДВР е ангажиран с контрола по спазване на противоепидемичните мерки, посочи шефът на столичната полиция. 650 столични полицаи са тествани за коронавирус.
Социалната изолация заради пандемията доведе до бум в мобилните телефонни разговори в края на март и началото на април, и на всеки две минути има по още една изговорена повече спрямо периоди преди пандемията, пише МОНИТОР. Операторите на телекомуникационни мрежи отчитат засилен трафик с 19% и увеличаване на активността при класическите гласови разговори с 46%. Наред с това интензивното използване на уеб-приложенията за гласова комуникация при ученето у дома и работата от къщи вдигнаха с 41 на сто потреблението на интернет.
Средствата в Сребърния фонд много бавно пълзят нагоре. В края на март те са достигнали 3.118 млрд. лв., показват данните на МФ, съобщава СЕГА. От началото на годината са нараснали с около 14 млн. лв. единствено заради трансфери от универсалните фондове. Това са партидите на хората, които са се отказали да се осигуряват в частен фонд за втора пенсия и са избрали само държавното обществено осигуряване. За една година в резервния фонд на пенсионната система са постъпили 179 млн. лв., показват още данните на МФ. В края на март 2019 г. в него е имало 2.939 млрд. лв. Сребърният фонд бе създаден през 2007 г. с цел след 10-15 години да може да допълва основните пенсии на българите, които все повече зависят от трансфери от държавния бюджет заради недостигащите вноски на осигурените лица.
Кравето масло на едро, продавано у нас, е двойно по-скъпо, отколкото средните цени в ЕС, сочи проучване на пазара на Института по аграрна икономика (САРА), цитирана от МОНИТОР. През март цените у нас без ДДС са били около 1413 лв. за 100 кг, малко над 14 лв./кг. За същия месец средните цени в 28-те страни от общността са били на ниво от 682,6 лв. за 100 кг, или към 6,83 лв./кг.На пазара на дребно разликите са по-малки. Пакетче от 250 грама краве масло в суперите в Германия е около 1,4 евро, а у нас между 3 и 4 лв. „Голямата разлика се получава заради липсата на вътрешно производство“, каза за „Монитор“ доц. Божидар Иванов от Института по аграрна икономика (САРА). „85-90% от маслото, продавано у нас, е вносно. Българското производство е малко“, уточни той.
Нова наредба за общинските жилища в София предстои да обсъди Столичният общински съвет (СОС) на днешното си заседание, което започва в 10:00 часа. Наредбата се очаква да въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите. Целта е помощта да отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора,..
Във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности по ул. "Николай Хайтов" и ул. "Тинтява", от "Софийска вода" предупреждават, че на 10 юли от 10:00 до 21:30 часа се налага спиране на водоподаването в ж.к. "Дианабад" . Заради подмяна на уличен водопровод по ул. "Дико Илиев" се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа и в..
Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата. Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина. Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Представители на сдружение "Гласът на бащите" протестират пред ключови институции в столицата с искане за повече родителски права на бащите и споделено родителство. Протестът под надслов: "Децата се нуждаят и от тате, и от мама" започна пред Народното събрание, предаде БТА. Протестиращите носят плакати с надписи: "Децата имат нужда от..
Заради профилиране и асфалтиране на ул. “Едуард Генов“ - в участъка от ул. “Проф. д-р Боян Боянов“ до бул. “Симеоновско шосе“, се въвежда временна организация на движението, съобщават от администрацията на столичния район "Студентски". Ограничаването ще важи за периода 10-25 юли 2025 г. Преминаването на всички автомобили ще бъде абсолютно забранено в..
Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев в блиц интервю за БТА, дадено минути, след като страната ни получи финално зелена светлина да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина. ЕП подкрепи..