Хората не си и помислят да вонят, когато отиват на среща, но пръстеноопашатите лемури залагат точно на такава тактика, предаде Ройтерс, позовавайки се на японски учени.
Специалисти от Токийския университет изследваха задълбочено поведението на тези примати, характерни за Мадагаскар. Те установиха, че мъжките подсилват привлекателността си, като отделят от жлези на китките си плодов аромат, напомнящ на круша. Те натриват със секрета пухкавите си опашки и ги размахват срещу женските. Трите основни съставки на секрета не миришат лошо. Обонятелните комуникации са важни за пръстеноопашатите лемури. С жлезите на китките и раменете си те маркират територията си и обозначават ранга си. Те са отделен род в групата на приматите с по-силно обоняние.
Според ръководителя на изследването, професора по биохимия Кадзушиде Тухара, миризмите може да са полови феромони. Досега сред приматите - освен лемурите в тази група са маймуните, човекоподобните маймуни и хората, феромони не са откривани.
"Макар и да има много обстоятелства, при които хората използват обонятелни сигнали за общуване, няма автентичен феромон, който да е идентифициран химически. Мисля, че у хората няма класически полов феромон, който да привлича противоположния пол . Има обаче миризми, които въздействат на емоциите," каза проф. Тухара.
Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..
Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..
6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..
Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София Нина Колчакова ,..
Представлението "Малката Баба Яга" ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...
Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..
Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са Михаил Йосифов - тромпет, Атанас Попов - барабани, Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал. Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..