Хората не си и помислят да вонят, когато отиват на среща, но пръстеноопашатите лемури залагат точно на такава тактика, предаде Ройтерс, позовавайки се на японски учени.
Специалисти от Токийския университет изследваха задълбочено поведението на тези примати, характерни за Мадагаскар. Те установиха, че мъжките подсилват привлекателността си, като отделят от жлези на китките си плодов аромат, напомнящ на круша. Те натриват със секрета пухкавите си опашки и ги размахват срещу женските. Трите основни съставки на секрета не миришат лошо. Обонятелните комуникации са важни за пръстеноопашатите лемури. С жлезите на китките и раменете си те маркират територията си и обозначават ранга си. Те са отделен род в групата на приматите с по-силно обоняние.
Според ръководителя на изследването, професора по биохимия Кадзушиде Тухара, миризмите може да са полови феромони. Досега сред приматите - освен лемурите в тази група са маймуните, човекоподобните маймуни и хората, феромони не са откривани.
"Макар и да има много обстоятелства, при които хората използват обонятелни сигнали за общуване, няма автентичен феромон, който да е идентифициран химически. Мисля, че у хората няма класически полов феромон, който да привлича противоположния пол . Има обаче миризми, които въздействат на емоциите," каза проф. Тухара.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..