Трябва да се разработят програми за културни събития на открито, насочени към случайни или нарочни публики, това ще възвърне усещането за взаимност. Хората трябва да се върнат към потреблението на култура, да съпреживяват. Изкуството е онова необходимо излишно, което дава полет на духа и мисълта.
Това отбеляза пред Радио София Момчил Георгиев, генерален секретар на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК).
Той припомни, че културните институти бяха затворени още на 8 март – още преди въвеждането на извънредно положение, отпаднаха доста фестивали, отложиха се премиери и концерти.
Според решение на Столичния общински съвет до края на юни няма да се провеждат публични събития и това налага всичко да се препрограмира, да мине онлайн или да търси други форми на провеждане.
„Гледането на спектакли или дори филми онлайн или по телевизията изключва съпреживяването, каквото има в салона с публика и което е най-важното в досега с изкуството. Получаваме информация, но няма обмен от и към сцената“, подчерта Момчил Георгиев.
От БАРОК обменят информация със сродни организации от други страни и споделят идеи с българското културно министерство.
Корейското министерство на културата ще закупи 3 милиона билети за потенциални зрители. В Румъния на заетите в културния сектор се дават 75% от средната заплата. В Чехия има инициатива да се купуват виртуални билети за спектакъл, който е бил насрочен, но няма да се състои - за подкрепа, даде пример Георгиев.
Той очаква до 13 май да стане ясна етапността (на разхлабването) на мерките, включително и за културния сектор.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Момчил Георгиев.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..