Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече могат да се подават заявленията за прием в първи клас

Заради пандемията кандидатстването за прием в първи клас става само по електронен път

Снимка: БГНЕС

От днес вече могат да се подават заявленията за прием в първи клас в столичните училища за учебната 2020/2021 г. Настоящата кампания ще се проведе изцяло онлайн, заради пандемията от Covid-19. Така родителите ще изпращат заявленията за кандидатстване на имейла или през автономната система на съответното училище, а всички необходими документи, които се изискват, ще бъдат осигурявани по служебен път от районните администрации.

Пандемичната обстановка в страната наложи кандидатстването за прием в първи клас да се извърши по електронен път, без да се изисква родителите на бъдещите ученици да ходят до районните администрации, за да издадат необходимите документи.

“Важно е родителите да знаят, че тази година, за първи път ще се кандидатства изцяло по дигитален път, като те трябва да попълнят образец-заявление, които да изпратят до съответното училище. Всички обстоятелства, свързани с настоящия и постоянен адрес, както и семейно положение, раждане на дете, ще се проверяват по служебен път”, посочва зам.-кметът по образованието в Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов.

Заявленията за кандидатстване в първи клас могат да се намерят както на интернет страниците на Столичната община и Регионалното управление на образованието – София-град, така и на тези на съответните училища и районни администрации. Всички необходими документи, като удостоверения за раждане на детето, за семейно положение, за настоящ адрес и удостоверения за промени в постоянния или настоящия адрес, направени през последните 1 - 3 г., ще бъдат предоставени от районните администрации по служебен път и директорите на училищата ще имат достъп до тях.

Водещ критерий за кандидатстването продължава да бъде уседналостта – или постоянният, или настоящият адрес не бива да са променяни в последните 3 години. Това изискване определя бъдещия първокласник да влезе в т.нар.първа група, както и ако той има братя или сестри, които учат в същото училище. Съответно децата във втора група са с променен адрес през последните 3 г., а в трета попадат тези, които са с промяна в местожителството през последната 1 г. преди подаване на заявлението.

В последната четвърта група са включени децата, които са с адрес извън прилежащия район на училището. Ако родителите установят, че техният адрес не е вписан в прилежащия район на училището, следва да се обърнат към кмета на районната администрация, който да изясни в кой район попадат. Причина може да е технически пропуск или при издаването на заповедта адресът на сградата да не е бил факт.

А когато с броя на децата в определена група по водещия критерий се надхвърля броя на местата, определени с училищния план-прием, децата в тази група се подреждат според допълнителни критерии, като например детето да е с трайни увреждания над 50%, да е завършило подготвителна група в училището или ако в него учат неговите брат или сестра над 12-годишна възраст; както и кандидатстващите първокласници да са близнаци.

Очаквано недостиг на места за първолаци има в столичните райони с голямо жилищно застрояване – “Витоша”, “Лозенец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Младост” и “Люлин”. Съответно в централните райони като Средец и Триадица, където има много административни и офис сгради, местата за първи клас са повече от регистрираните деца.

Кампанията за първи клас ще продължи до 21 май, включително. На 1 юни в 17.00 ч. ще бъдат обявени приетите ученици на първо класиране, а списъкът ще се публикува на интернет страницата на училището. Между 2 и 5 юни се записват приетите на първо класиране, а на 8 юни в 18.00 ч, ще бъдат публикувани и незаетите места за второ класиране. По отношение на приема в общинските детски градини и в подготвителните групи в училищата – на 15 май предстои да се проведе първото класиране за новата година, стартираща през месец септември.

В случай, че извънредното положение, наложено заради коронавируса, се удължи – класираните деца ще могат да се запишат до 18 юни. Тъй като една част от родителите са с прекратено правоотношение след 13 март 2020 г., а се получават точки за работещ родител при класиране – същите трябва да попълнят анкета най-късно до края на днешния ден, за да посочат това в нея. Тя е достъпна на страницата на Столичната община, както и на Информационната система за обслужване на детските градини и подготвителните групи в училищата.

Чуйте повече в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00