Ситуацията в столичните квартали "Факултета" и "Филиповци", които са под пълна карантина, към момента е спокойна, съобщиха кметовете на районите „Люлин“ и „Красна поляна“.
Създадени са контролно-пропускателни пунктове на основните пътни артерии към тях, а влизането и излизането става само по уважителни причини - срещу представяне на служебна бележка и попълнена декларация.
Извършва се редовна дезинфекция на кварталите, а служители на полицията проверяват по няколко пъти на ден адресите на лицата, поставени под карантина.
Здравни медиатори и полицаи следят за спазването на противоепидемичните мерки. След извършени 160 теста миналата седмица, от които 10 проби бяха потвърдени като положителни, Столичната здравна инспекция наложи по-строги карантинни мерки в двата квартала заради повишен риск от разпространение на коронавируса.
Ден след въвеждане на забраната за влизане и излизане от кварталите жителите на "Факултета" излязоха на мирен протест срещу ограниченията. В момента обаче ситуацията там е спокойна, съобщи кметът на район Красна поляна Иван Чакъров. С излизането на първите положителни проби от тестовете за коронавирус, жителите си дадоха сметка, че трябва стриктно спазват наложените мерки, коментира още той за Радио София.
Продължават всекидневните проверки по адреси.
В другият карантиниран квартал - „Филиповци“, положението също е под контрол, сподели кметът на район "Люлин" инж. Милко Младенов. С изключение на малко на брой индивидуални случаи, хората се отнасят отговорно към наложените мерки, заяви той.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..