Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичният инспекторат не е спирал проверките на строежи

Снимка: БГНЕС

Строителството е един от секторите, които не бяха засегнати от извънредното положение. В много столични райони то продължава на пълни обороти. Но с въведените мерки за ограничаване на преките контакти, някои от фирмите си позволяват да извършат и нарушения, смятайки, че контролните органи са преустановили дейността си. 

Столичният инспекторат не е престанал да извършва проверките си по строителните площадки и да следи за това дали фирмите на замърсяват около обекта или при напускането му. Служителите на Инспектората продължават да посещават работните площадки, екипирани с предпазни средства. Контролът се извършва и чрез физически оглед с автомобил, съгласно техническите спецификации и чрез GPS система от мобилно устройство. Сигнали подават много граждани през Оперативния център на Столичния инспекторат, който работи денонощно и през всички дни от седмицата.

Сред най-честите нарушения е липсата на устройство за измиване на машините, а напускайки строителния обект, съответно те замърсяват прилежащите територии като улици и тротоари. Инж. Николай Кючуков, началник на отдел "Контрол на замърсяването от строителството" в Столичния инспекторат, посочи пред Радио София, че живеещите в централните райони са по-дисциплинирани при изхвърлянето на строителни отпадъци за разлика от тези в по-крайните квартали. Много често тези, които живеят в пограничните райони, в които има и контейнери за зелени отпадъци, поставят строителния боклук именно там, което освен, че е забранено, сериозно затруднява и сметоизвозващите фирми. 

Инж. Кючуков припомни, че генерираните зелени отпадъци се поставят до кофите за битово замърсяване, разбира се, ако са в порядъка на 2-3 чувала и е добре гражданите да се информират за графиците за извозване на боклука, за да ги поставят непосредствено преди минаване на камионите, за да не се създава впечатление за натрупване на голямо количество боклук. Оказва се, че и фирмите по озеленяване също нарушават правилата, отбеляза инж. Николай Кючуков:

"Имахме случаи в кв. "Бояна" и кв."Драгалевци" на недоброжелателни фирми, които почистват дворове, косят треви и секат клони, събират голямо количество отпадъци и вместо да ги извозят за своя сметка, те ги оставяха пред контейнерите за зелени отпадъци, за което ние им съставихме акт. "

А тъй като се увеличи и онлайн търговията по време на извънредното положение, Столичният инспекторат призовава гражданите да привеждат в по-малък обем кашоните от своите покупки, тъй като на много места кофите за битови отпадъци се задръстват, а не липсват и големи кутии до съдовете за разделно събиране, тъй като хората отново не желаят да ги разкъсат на по-малки парчета и да ги сложат вътре в кофите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54