Над 20% от всички пълнолетни българи имат личен или косвен опит с диагнозата сърдечна недостатъчност. Голяма част от българите (81%) биха се обърнали директно към кардиолог, ако им трябва информация по отношение на заболяването, 11,3% биха попитали личния си лекар, а 6,4% ще потърсят в интернет.
Това показват резултатите от национално представително социологическо проучване за заболяването, проведено в средата на април т.г. сред 1000 души от цялата страна. Данните бяха представени на виртуален семинар.
В България близо 170 000 души страдат от сърдечна недостатъчност, а хоспитализациите са 90 хиляди.
„Познаването на проблема и някои от специфичните фактори за сърдечната недостатъчност би помогнало както за по-ранното диагностициране и лечение, така и за превенцията“, подчерта пред Радио София председателят на Дружеството на кардиолозите в България доц. Мария Токмакова.
Сърдечната недостатъчност е състояние, при което сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, така че да задоволи метаболитните и кислородни потребности на организма. Причина за това е структурно и/или функционално нарушение, което води до намален сърдечен дебит и/или повишени налягания в сърдечните кухини при физически усилия или в покой.
Някои от най-разпространените симптоми и признаци на сърдечната недостатъчност като задух, отоци по краката и умора, както и изразени шийни вени, хрипове в белия дроб и периферни отоци.
По думите на доц. Токмакова проучването е показало, че много от запитаните (около 61%) разпознават признаците, дори и от по-младите анкетирани.
Някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване, нормално е хората на имат объркване, но съществуват медицински протоколи, по които недвусмислено може да се установи диагнозата, посочи доц. Токмакова.
В условията на епидемия от Covid-19 точната диагноза е професионално предизвикателство пред лекарите на първа линия в борбата с коронавируса.
Чуйте звуковия файл, а още по темата очаквайте в предаването "Часът на здравето", което започва от 8 ч. в неделя по Радио София.От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..