Учебната година да приключи дистанционно, а учениците от седми и 12-и клас да бъдат в училищата за провеждане на изпитите, решиха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, членовете на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в образованието и представители на родителски организации.
От ръководители на учебни заведения в София се опитахме да разберем
как протича обучението от дистанция в електронна среда.
Срещат ли трудности преподаватели и ученици и от какво естество.
Онлайн обучението в столичното 19-о СУ „Елин Пелин“ в район „Красно село“ е започнало с пълна сила на 23 март и то се провежда с много високо качество. Обхванвати са 99% от учениците.
Това разказа пред Радио София Клара Арабаджиева – директор на училището.
„Започнахме подготовката и реализацията на дистанционно обучение още след като се разбра, че грипната ваканция се удължава. Така че, когато се обяви извънредното положение, ние вече бяхме готови с видеоуроци, а от няколко години имаме опит и с облачни технологии.
Първите пропуски и трудности, които срещнахме, преодоляхме още в началото за два дни. В началото, в рамките на седмица беше проведено обучение на учители и родители. “
Впечатленията на Клара Арабаджиева показват висока посещаемост на онлайн часовете, активност и ангажираност от страна на учениците. Споделените мнения на родители сочат същото.
Най-големи са били затрудненията при най-малките ученици – в I и II клас, защото са имали необходимост от родителска подкрепа.
Арабаджиева отбеляза, че вече създават организация за предстоящото изпити, като за целта се подготвят повече класни стаи, които да позволят присъствие на по-малко хора (8-9 ученици) с дистанция между тях.
Колективът на 75-о училище в кв. „Факултета“ също е посрещнал извънредното положение вече подготвен за дистанционното обучение, разказа зам.-директорът Галина Тимова. Платформата, която използват учителите, им дава възможност да преподават онлайн и да записват уроците си, а след това - да ги споделят в затворените групи на класовете.
Галина Тимова припомни, че все пак в 75-о училище се работи с деца от уязвими групи и невинаги семейството е партньор на преподавателите.Някои от фамилиите са крайно бедни и нямат нужните материални условия за онлайн обучения.
Обхващането на учениците не е достатъчно и ще се наложи провеждането на допълнителни занимания за усвояването на нужния учебен материал – след освобождаването на противоепидемиологичните мерки, каза още зам.-директорът. Очевидно ще се наложи да се учи и през лятото.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..