Инициативата “Топъл обяд в извънредна ситуация” е част от пакета мерки за подкрепа на уязвимите граждани в условията на разпространение на Covid-19 в страната. Нейната реализация в различните райони на София вече започна.
По програмата могат да бъдат подкрепени до 170 уязвими граждани. Лица, които поради бедност и продължителна социална изолация, в условията на обявената извънредна ситуация, са в затруднение да осигурят сами прехраната си.
В това число влизат тези с ниски доходи, под линията на бедност, хора над 65 години - без доходи, или с доходи под линията на бедност. Хора, които живеят сами и нямат близки, които да се грижат за тях в условията на извънредното положение, както и лица с трайни физически увреждания.
“214 общини от цялата страна заявиха желание да се включат в програмата от началото на април до 21 април, когато е крайния срок за кандидатстване. От Столичната община, районите могат да кандидатстват самостоятелно. 21 района към момента са изявили желание да реализират дейността на своята територия, 2660 потребители ще могат да получават от 4 май ежедневно супа, основно ястие и хляб в домовете си”, обяснява Анна Ангелова - началник отдел „Програмиране и подбор на операции“ към Агенция за социално подпомагане.
“Програмата протича при спазване на всички противоепидемиологични мерки. Осигурили сме маски, работни облекла и ръкавици на доставчиците. Храната се предлага в кутии за еднократна употреба. До момента са заявили желание за участие 160 лица. Район “Люлин” има готовност да обхване над 200 потребители, които имат нужда от храна, като има потенциал за включване на още граждани”, обяснява Силвия Миланова - социален експерт към столичния район “Люлин”.
Заложеният период за изпълнение на програмата “Топъл обяд в извънредна ситуация” за София и региона е до 19 юни. Стойността на проекта е малко над 5.1 млн. лв. Предстои да бъдат направени анализи от изпълнението му и да се съставят предложения за удължаване на програмата.
Повече подробности за програмата - чуйте в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..