Когато имаме нещо ново, необичайно, непознато, тогава се нуждаем от категорично заявена позиция. Това е особено потребно, ако самите ние сме объркани и неориентирани.
С това до голяма степен може да се обясни скокът на доверие у членовете на Националния оперативен щаб и другите фигури, които вземаха решение за извънредното положение и за предпазните мерки срещу короноавируса.
Това обясни пред Радио София доц. Маргарита Бакрачева, прeподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и лектор по интернет и медийни комуникации, психология на личността, социална психология, трудова, организационна и консултативна психология.
Промените в степента на доверие пък може да се обяснят с противоречивите информации, както и различното изпълнение на мерките от различни хора.
В ситуации на страх реакциите са полярни.
Бакрачева отбеляза различното поведение на семействата с деца и на хората, които продължиха да ходят на работа.
Ген. Мутафчийски играеше ролята на лошия вестоносец. Пародийният образ показва едно благосклонно отношение към лицето на проблема с вируса. Критичността и острите реакции дойдоха с течение на времето, от продължителността на мерките и от съмненията във фактите, допълни доц. Бакрачева.
„Изследванията ни показаха, че у нас хората предпочитаха български източници, но се получи пренасищане с еднотипна информация. Търсеше се отговорност на всички нива, не – в неадекватните мерки, порицанията подриваше доверието.“
По думите на психоложката изводите, които ще си направим от изпитанието, много зависят от начина, по който ще излезем от него.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Маргарита Бакрачева.
Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..
Удължава се кампанията "Спаси живот в планината", която набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 високопланински хижи в страната. Целта е да бъдат осигурени животоспасяващи уреди в едни от най-посещаваните хижи в Пирин, Рила, Стара планина, Витоша и Родопите. До момента 10 планински хижи вече са снабдени с автоматични..
Преди да се промени изцяло избирателната система у нас, е необходима промяна на много закони, коментира пред Радио София политическият анализатор Тончо Краевски. По думите му, в момента в България има регистрирани над 100 политически партии. „Няма нищо по-елементарно, надали има някъде толкова лесен режим на създаване на политически партии,..
Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район "Люлин". Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи". Инициативата е част от кампанията..
Моралът, истината, доброто и красотата в идеалния вариант са синоними, казва медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ. “Истината е, че аз имам малко сложно отношение към идеята за будителството , защото тя предполага, че е останало още от Османския период, че народът е заспал и идват някакви..
Теодора Милева е на 18 години от София, но от 3 години живее и учи във Виена, Австрия. Тя беше номинирана за "Будител на годината". Теодора Милева попадна в класацията заради културния мост, който тя самата представлява, свързвайки България и Австрия. Създател е на първия български подкаст в чужбина ArtPath Podcast , който цели да..
Битката за Белия Дом продължава да бъде инфарктна четири дни преди приключването й. Вицепрезидентът Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп залагат на последни опити да съберат гласове. Междувременно над 65 милиона в Съединените Щати вече са се включили в ранното гласуване – рекордно високо ниво, което надминава това от изборите през..