„Нанасяйте бариерни кремове или емолиенти – кремове, които омазняват и хидратират кожата, винаги след всяко миене на ръцете и употребата на дезинфектант, особено вечер когато сте вкъщи.“ Това съветва дерматологът д-р Иван Богданов. Освен член на Управителния съвет на Българското дерматологично дружество, както и член на Европейската академия по дерматология и венерология, от 2010 г. той е председател и на фондация "Псориазис". Разработил е иновационен подход при лечение на псориазис - климатотерапия, която комбинира няколко климатични фактора и природни дадености в България с цел подобряване на ефективността и скъсяване на периода на лечение. Д-р Богданов прилага и индивидуален подход към всеки вид дерматологично заболяване.
Три са основните насоки, които лекарят очертава по отношение на усилията в работата на дерматолозите след появата на Covid-19.
Първата засяга цялото общество във връзка с използването на предпазни средства и дезинфектанти. Втората група от хора, която по думите му изисква специално внимание, са пациентите с дерматологични заболявания на имуносупресивна терапия. Третата посока, в която трябва да бъдат насочени усилията на специалистите са кожните прояви на коронавирус инфекцията.
„Голяма част от дезинфектантите са агресивни към кожата, защото са на спиртна основа. Спиртът унищожава вирусите, но и изсушава ръцете, премахва липидния слой, който е изключително важна част от кожната бариера. Потиска и унищожава нормалната флора, която също има важна защитна роля за човешката кожа. Това прави лесно проникване на различни патогени, като алергени, бактерии, гъбички и др.“, обяснява специалистът.
С падането на бариерата от мерки, д-р Богданов предупреждава, че не са изключени и някои бактериални и гъбични инфекции на кожата. Прекомерната употреба на ръкавици също може да създаде проблем за кожата на ръцете. „Тя създава една затворена среда, при която първо – ръцете се потят много повече, а това води до мацерация, до по-лесната ранимост на кожата, доста често се получават и различни контактни дерматити вследствие на контакта с талка на ръкавиците или пък с латекса в тях. Самите дезинфектанти също могат често да са причина за контактни дерматити“, подчертава дерматологът.
Той напомни, че идеята на маската е да предпазва хората около нас. По думите му маските с по-висока степен на защита има смисъл да се използват при работа в среда с повишен риск. Затова специалистът препоръчва по-обикновени маски за ежедневна употреба.
„От друга страна този топъл микроклимат, който се създава под маските и това запотяване от самия дъх, създава едно затопляне и не е изключена появата и на периорални и себорейни дерматити“, уточнява д-р Иван Богданов.
Той обръща специално внимание на пациентите с дерматологични заболявания на имуносупресивна терапия. Съветва, ако има възможност с нея да се изчака, но ако вече е започната, да не бъде прекратявана в момента и пациентът да бъде наблюдаван от личния си лекар или дерматолог. При поява на симптоми на Covid-19 д-р Богданов препоръчва да се прекрати терапията или да се намали дозата, но само след консултация с дерматолог.
Дерматологът обръща внимание, че прояви от страна на кожата, подобни на тези при васкулитите, различни криопатии, свързани с излагане на студ – видими като синкаво оцветяване по крайниците, понякога с появата на мехурчета или посиняване на основата на ноктите, могат да бъдат и първоначални симптоми на Covid-19. В личната си практика той вече има един такъв случай.
Още по темата чуйте в интервюто на Катя Василева с д-р Иван Богданов.
Събарянето на незаконните постройки в кв. "Захарна фабрика" протича спокойно, в координация с всички отговорни институции и без напрежение. Семействата, които доскоро обитаваха тези постройки, вече са се изнесли, като за тях е подсигурено алтернативно настаняване", написа във фейсбук профила си кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски . И..
Петима от общо седмината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
В Софийския университет от 19 ч. ще се проведе и обществено обсъждане с гражданите на проектобюджета на Столичната община . Той е достъпен на сайта на Столична община. Всички софиянци са поканени да участват с мнение и предложения. Бюджет 2025 е реалистичен и с него надграждаме и продължаваме развитието на София, каза зам.-кметът по..
На днешната дата, 16 април, се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век. По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени. Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен. Панихидата..
Днес ще бъде предимно слънчево , преди обяд все още над източните райони ще има повече облачност, а в следобедните часове над планинските райони ще се развие купеста облачност, но вероятността за валежи е много малка. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, а максималните - между 19° и 24°...
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..