Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Снимка: Георги Нейков
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов.
“Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка.

За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори, че те са един от сериозния сграден контингент, където са спазени нормативните изисквания.Инж. Георги Кордов

По отношение на проектиране, по отношение на изпълнение на отделните елементи и съответните строително-монтажни работи на обекта. За сгради, строени по тази система съм спокоен и считам, че при тях не би трябвало да има притеснения по отношение на тяхната сеизмична устойчивост.

Причината за това, че във всеки етап от строителството е упражняван сериозен контрол. “Дори в последните европейски нормативни документи, които се прилагат вече в България, при тях е спазен един основен принцип - регулярност в план и по височина. Това е първият принцип на една сграда за устойчивост при земетресения”, обясни още той.

По думите му, след сериозните земетресения, които са станали през 1977 г. и 1986 г., са оказали влияние върху повишаването на сеизмичната устойчивост на сградите.

Относно това, че през годините много хора са правили ремонти в жилищата си и са бутали различни стени, за да променят дома си, според него е опасно и не бива да се пипа нито една стена от вече изграденото жилище, защото това мож да се превърне в проблем при земетресение.

“Всички елементи в една сграда са носещи, защото те поемат съответния дял от сеизмичната енергия, колкото и малък да е труса”, допълва още той.

Чуйте целия разговор на Божидар Янев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 03.10.25: Отново водно бедствие в България - защо историята се повтаря?

В коментарното предаване “Форум”, в последния ден от работната седмица, водещата Елена Пъневска направи обобщение на основните теми от седмицата, както и на основната тема за деня, заедно с арх. Гергана Илиева от фондация "Колективът". Двете дами обсъдиха следните теми: Водното бедствие в България - защо историята се повтаря; Петиция призовава за..

публикувано на 03.10.25 в 18:37
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Неформалните разговори за изход от спиране на работата на правителството в САЩ продължават

В третия ден от спирането работата на правителството на САЩ републиканците и демократите провеждат неформални разговори за постигане на споразумение и събиране на достатъчен брой гласове. Днес ще има нов опит за гласуване на бюджета. Правителствени агенции в Съединените Щати затвориха врати в сряда след като републиканци и демократи в Конгреса не..

публикувано на 03.10.25 в 17:00
Снимки: БНР-Радио София

Sofia Art Fair е устойчив мост за култура, образование и международно сътрудничесттво

Екипът на "Добър вечер, София" гостува на събитието Sofia Art Fair – Форум за изкуство, който обединява водещи галерии, институции и визионери от Европа, превръщайки българската столица в международен хъб за глобален културен диалог. Домакин на инициативата е София Тех парк.  За втора поредна година Sofia Art Fair e е устойчив мост между..

публикувано на 03.10.25 в 16:45
дупки с асфалт

Жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района

Дупки, достигащи дълбочина от 20 см., липса на ограничителна мантинела, пътни знаци и дори пътна маркировка. Наличие на дива растителност и тежки мъгли. И не, това не е горска екопътека. Така накратко ще ви опишем състоянието на третокласния републикански път Вакарел - Стрелча. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка..

публикувано на 03.10.25 в 16:27

Тази неделя в София: Предай пластмаса, избери си книга

София посреща финала на обичаната екоинициатива "Книги за смет". На 5 октомври (неделя) от 10 до 13 часа на паркинга на бул. "Ген. Тотлебен" 36 граждани и деца отново могат да изберат книжно издание срещу килограм годна за рециклиране пластмаса, съобщават организаторите. С това събитие инициативата ще закрие тазгодишното си турне, което се..

публикувано на 03.10.25 в 15:41

Със снимки и текст Зорница Гръмкова показва гледната точка на светлината

След две книги като писателка и една изложба като фотограф Зорница Гъркова (Гръмкова) реши да съчетае две от творческите си занимания и да издаде нещо твърде нестандартно. Сборникът ѝ "Sub Specie Lucis. От гледна точка на светлината" включва 22 фотографии на цветове от различни растения, както и кратки литературни фрагменти от..

публикувано на 03.10.25 в 15:06

Да се ускори процесът по концесиониране на “Топлофикация - София“ поиска Васил Терзиев

Да се ускори процесът по концесиониране на “Топлофикация - София“, както и да се включи държавата в предоговарянето на дълга към “Булгаргаз“. Тава са стъпките, които трябва да се предприемат за решаването на проблемите на дружеството, смята столичният кмет Васил Терзиев. Днес на извънредно заседание Столичният общински съвет изслушва..

публикувано на 03.10.25 в 14:20