Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първото класиране в столичните детски градини - на 15 май в 14.00 часа

Снимка: Архив

Днес изтича срокът за кандидатстване за прием в столичните детски градини за учебната 2020/2021 г. Освен това до тогава родителите могат да пренареждат и списъка с желаните заведения, в които искат да попаднат децата им. 

Настоящата кампания за кандидатстване в общинските детски градини и подготвителните групи за предстоящата учебна година приключва в рамките на извънредното положение, наложено заради епидемичната обстановка в страната. Първото класиране, обаче, ще се проведе след отмяната му – на 15 май. То ще се извърши под граждански контрол, като първите петима души, заявили желание да присъстват, ще бъдат допуснати в сградата на Столичната община, където от 14.00 часа ще се извърши и самото класиране. 

Извънредната ситуация постави и проблемът за децата, чиито родител или родители останаха без работа, тъй като това носи точки при класирането. Затова бе пусната и специална анкета на страницата на Информационната система за обслужване на детските заведения и подготвителни групи в училищата, на която реално се осъществява процесът по кандидатстване.

Мария Минчева, директор на Дирекция "Образование“ в Столичната община обясни пред Радио София, че допитването сочи, че само 20 процента от родителите са останали без работа, а повечето родители са дали становище, че критериите трябва да се запазят в сегашния им вид - да се дават точки само на работещи родители. По повод проучването за нагласите на работещите в детските заведения, тя уточни че около 50% от хората се страхуват за здравето си и изразяват несъгласие да се върнат на работа, което ще създаде голям проблем при отварянето на детските градини."

По повод очакванията за отваряне на детските градини след две седмици, Минчева посочи:

"Имаме готовност заедно с директорите цяло лято да се работи при режим, при който работим през останалите месеци - да не допуснем събирането на много деца, да не допуснем затварянето на детските градини, защото има вече много родители, които са изразходвали отпуските си и няма кой да гледа детето им, за да се върнат на работа."

За следващата учебна година са обявени близо 12 000 свободни места в общинските детски градини и подготвителни групи в училищата, но колко точно деца няма да бъдат обхванати не може да се прогнозира преди да е минало класирането. Обичайно недостиг има най-вече в яслените групи, както и в първа, където обаче дефицитът ще е минимален. Проблемни продължават да са столичните райони „Лозенец“, „Триадица“, „Витоша“ и „Красно село“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05