През февруари Борис Бонев внесе доклад за разглеждане от колегите му, който включваше списък с доста от метростанциите по третата линия, които да бъдат с променени имена. Всъщност това е идея на неправителствената организация „Спаси София“ от около 2 г., спирките да бъдат кръстени на намиращите се в близост транспортни обекти или местности, което да улесни пътуващите.
Заради напредналата фаза на изграждане на метрото, и по-точно като указателни табели, Борис Бонев оттегли списъка с имена, но остави за разглеждане 2 метростанции. Тъй като за спирките в ж.к.“Овча купел“ тази визуална информация все още не е изработена, той предлага те да бъдат с променени имена. Така 15 и 16 станция, които в момента са с имена „Мизия“ и съответно „Овча купел – Нов Български университет“, да се променят.
“Сега носещата името метростанция “Мизия” се намира на бул. “Овча купел”, тя е втората станция в района на “Овча купел” и е по-логично да носи името “Овча купел”, докато МС “Мизия” става следващата. Там има възможност за оформяне на площад, който също може да бъде кръстен “Мизия”, заяви Борис Бонев.
Към внесените промени от независимия общински съветник Борис Бонев, възникнаха възражения. Димитър Антов от ПГ „Патриоти за София“ посочи, че спирките може да са кръстени на национални герои, на което Борис Бонев отговори, че имената на станциите трябва да имат транспортна, а не историческа функция. Разбира се, не се изключва в тях да се провеждат такива събития, които да образоват или носят културна наслада за пътниците.
В крайна сметка бе гласувано, името на Нов български университет да не бъде съкратено, а метростанциите в „Овча купел“ остават с имената „Мизия“ и „Овча купел – Нов Български университет“.
Повече за мотивите за преименуване и възраженията - чуйте в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..