Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителните дейности в детските градини във фокуса на СОС

Снимка: БГНЕС

Ще бъдат ли ощетени децата, чиито родители са останали без работа, при избора на допълнителни образователни дейности в столичните детски градини? Този въпрос обсъждат столичните общинските съветници. Една част от тях смятат, че родителите, които по време на извънредното положение са били принудени да прекратят трудовото си правоотношение, няма да имат финансовата възможност да покрият разходите за определена образователна или спортна услуга.
На предстоящата сесия на Общинския съвет днес трябва да бъде гласуван именно регламентът за предоставянето на допълнителните дейности за следващата учебна година – 2020/2021, което най-вероятно отново ще провокира дискусии.

Съветниците ще гласуват методиката, чрез която детските градини ще избират операторите, предоставящи допълнителни образователни дейности за следващата учебна година. Общинските съветници ще се заемат отново с темата, след като на предходната сесия се прие предложението деца, чиито родители са останали без работа, да се възползват безплатно от обучението.

Председателят на групата на БСП в Общинския съвет Калоян Паргов посочи, че това е мнение, което е обсъждано преди да станат актуални икономическите  изпитания пред засегнатите от извънредното положение, заради пандемичната обстановка, но именно заради тях подобен критерий е още по-наложително да се приеме:

"Говорим за хора, които имат нужда от подкрепа. Защото какво се получава - тези, които са останали на работа и имат пари, техните деца ще се развиват, а онези, които са останали без работа вследствие на кризата, ще стоят в ъгъла."

Предложението децата, чиито родители са безработни да получават точки, поражда юридически казус, тъй като при сформирането на оценка за подобен социален подход се надвишават допустимия максимален брой точки.

Зам.-кметът по образованието в Столичната община доц. Тодор Чобанов е съгласен, че тези родители, които са останали без работа, трябва да бъдат подкрепени, но е нужно да се измисли механизъм, който да бъде оформен като приложение към правилата за допълнителните образователни дейности за следващата учебна година, за да не се блокира цялостно методиката и детските градини да не могат да проведат конкурси за изпълнители на такива активности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05