Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автобусите до Витоша няма да се движат до 14 юни

Снимка: Миглена Иванова

Автобусите до Витоша все още са спрени и няма да се движат до 14 юни по маршрутите си. Това решиха на заседанието на Столичния общински съвет днес. Блокирането на достъпа с градски транспорт до планината очаквано предизвика недоволството на някои от общинските съветници.

Темата ще продължи да се обсъжда и през следващата седмица на заседанието на ресорната транспортна комисия, за да може да се разгледат още предложения, с които да се намери решение на въпроса.

След като в сила вече е извънредната епидемиологична обстановка в страната, това провокира да бъде внесен извънреден доклад към СОС с мерки, свързани с експлоатацията на масовия градски транспорт на територията Общината.

Преди разглеждането от Съвета ресорната комисия по транспорт също проведе извънредно заседание, на което одобри предложенията от зам.-кмета по транспорта Кристиан Кръстев и съветника от ГЕРБ Зафир Зарков.

Да се оптимизират разписанията в срок до 31 юли, като Центърът за градска мобилност трябва да внедри промените за делнични, предпразнични и празнични дни, които ще засегнат маршрутите не само като намали някои курсове, но и ограничи работното време през нощта.

За този период остава забраната за движение на четирите нощни автобусни линии, както и 294 и 306. Линиите, осигуряващи достъп до Витоша като 66, 122 и автобусите 103 от  в.з. “Люлин” до автостанция „Овча купел“ и 505 до парка „Врана“, оставят спрени до 14 юни, а линия 63 ще се движи до последна спирка ул.„Бялата чешма“ в кв.„Бояна“ за същия период.

Именно тези ограничения за достъпа до планината с градски транспорт накараха независимият общински съветник Борис Бонев да не се съгласи с предложените мерки. Той смята, че в момента движението на автомобили към Витоша, предизвикващи огромни задръствания, причиняват по-негативен ефект на екологията, а и движението на автобусите може да се организира така, че пътниците да имат нужната дистанция помежду си.

Тома Белев от групата на „Демократична България“ в СОС посочи, че и сега има градски линии, в които се наблюдава струпване на пътници и неспазване на физическа дистанция.

Председателят на комисията по транспорт към СОС Карлос Контрера подчерта, че трябва да се търси баланс между действащите ограничителни мерки срещу Covid-19 и да се наблегне най-вече върху дистанцията между пътниците, но към момента такава организация не може да бъде създадена за автобусите до Витоша.

Но поне докато не се стигне до представянето на нови предложения за обществения транспорт до Витоша и последващото им гласуването от общинските съветници, сега приетите мерки, забраняващи достъпа до планината, остават в сила до 14 юни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05