Единайсет от 12-те най-топли години са били през ХХІ век. През последните години темата за климатичната криза е сред водещите на всички нива – икономика, политика, бизнес. Световният ден на климата има за цел да насочи вниманието ни към усилията за справянето на настъпилите промени и да се замислим къде е човекът в целия този проблем. Какво правим така, както трябва, и какво не правим.
Това отбеляза в ефира на Радио София Георги Стефанов – главен експерт в природозащитната организация "WWF - България".
Именно днешният 15 май е обявен за Световен ден на климата с Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро. В България документът е ратифициран през март 1995-а.
Доказано е, че бързите и резки температурни вариации, както и атмосферните замърсявания водят до повишаване на смъртността. Доказателствата за опасностите са в около 13 000 изследвания и публикации.
„Още от миналата есен новата Европейска комисия приоритизира справянето с климатичната криза сред трите най-важни проблема. Неслучайно Парижкото споразумение за климата от 2015 година е подкрепено от почти всички държави в света. Ако допуснем повишаване на температурите може да има фатални последствия не само за икономиките, но и за екосистемите“
Георги Стефанов отбеляза още, че Балканите са сред регионите, в които възникват множество проблеми, които пряко или косвено са резултат от климатичните промени.
По мнението на експерта пандемията от Covid-19 и предприетите ограничения са довели до подобрени състояния на води и въздух по отношение на чистотата им.
Но емисиите от парникови газове не могат да бъдат намалени в същите размери. Около 15% от проблема идва от транспорта.
Въпросите са свързани с причинно-следствените връзки за проблема, както и какво човечеството е готово да предприеме по отношение на икономиката и начина на осъществяване на индустрията.
„Пандемията може да ни научи да ценим много повече чистата вода, чистия въздух, качеството на околната среда, съхранената природа.“
Чуйте целия разговор на Боян Бочев с Георги Стефанов.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..