Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятната сцена на НДК ще отвори врати на 1 юни

НДК ще предложи на киноманите възможност за лятно кино

Лятната сцена на НДК ще отвори врати на 1 юни и ще носи името “Платформа А6”. Само за едно лято - от 24 май 2019 г., когато беше официално открита, лятната сцена на Националния дворец на културата се превърна в едно от емблематичните места за изкуство и култура в столицата, както и в своеобразна платформа за общуване с публиката.

Сцената на открито, в парка зад НДК, е шанс за нова среща с изкуството след извънредното положение.

“Културният сектор е един от най-засегнатите и това ни поставя в една много сложна и трудна ситуация. Първата по-голяма щета е спирането на събития. От 8 март в НДК не са провеждани никакви събития. През този период трябваше да има 200 такива. Загубите са милиони. От друга страна незнанието какво ще се случи, кога и при какви условия ще се работи на пълни капацитети, ни поставя в още по-сложна ситуация”, казва председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков.

Според него лятната сцена тази година ще бъде много повече от сцена. “Става дума за една мултифункционална платформа за културни събития и конгресни конферентни събития. На практика ние ще се опитаме да изнесем част от дейността си навън, адаптирайки се към новите условия и всички ограничителни мерки”, допълни Велков.

Става дума за 200 кв. м. покрита площ, с постоянно действаща сцена, която е достатъчно голяма, за да поеме по-голям брой артисти на сцената, с необходимата дистанция.

“Опитваме се да спасим част от календара ни, да привлечем нови събития и солидарно да помогнем на целия културен сектор. Естествено, ние очакваме солидарно да се помогне и на НДК”, коментира той.

НДК ще предложи на киноманите възможност за лятно кино. “Вече сме в преговори с двама от организаторите на по-големите кинофестивали в България, да направят свои летни издания в това ново наше пространство. Киното на открито е и голяма емоция, възможност за общуване. Вярвам, че летните кина може да са една добра стъпка за измъкване чисто емоционално, а и за задържане на публиката”, казва той.

По думите му лятната сцена на НДК ще отвори врати на 1 юни, но ще продължи по-дълго - до 1 октомври, а ако времето позволява и повече. 

Според Борислав Велков през последните два месеца има сериозно преосмисляне на организацията на събитията от страна на партньорите на НДК, едно обаче е ясно - нищо няма да е същото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36