Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливането на традиции и иновации - успешната формула на Стопанската гимназия

Снимка: Архив

Традиция, иновация, силен педагогически екип и практическо обучение. Това според директора на Националната финансово-стопанска гимназия Мая Гешева са формулите за успех на една от най-старите и престижни професионални гимназии в страната. Мая Гешева е един от двамата софийски директори на училища, които тази година получиха престижната награда на МОН "Св. Иван Рилски".

Националната финансово-стопанска гимназия има 107-годишна история като наследник на Търговската мъжка гимназия, създадена през далечната 1913 година с подкрепата на тогавашната Софийската индустриална камара. 10 години преди това български търговци и индустриалци осъзнават нуждата от професионално икономическо образование в София и започват и настояват за създаването на училището. От 31 година гимназията вече приема и девойки. Днес в гимназията се обучават 925 деца.

Училището е сред най-реномираните в страната, а тази година директорът му Мая Гешева получи престижната награда на Министерството на образованието и науката „Св.Иван Рилски“.

“Българското училище е призвано от една страна да стъпи на традицията, от друга страна д отправи своя поглед далеко напред в бъдещето и да предложи подготовка, специалности и професии за учениците, за които дори не подозираме, че ще излязат на преден план през следващите години”, казва Мая Гешева.

Всяка година гимназията назначава между 7-13 колеги на възраст между 24 и 32 години, допълва Мая Гешева. За шеста поредна година гимназията приема ученици в паралелки за обучение по дуалната система.

За Радио София директорът на Стопанската гимназия издаде и поредното креативно нововъведение, което оправдава статута на гимназията като "иновативно училище". То предстои да се реализира съвсем скоро и съчетава спорт и природни науки.

“Броени дни ни делят от откриването на първата снукър зала в средно училище в страната, която е свързана и с нашия нов, иновативен проект, който е насочен към третия час по физическо възпитание и спорт, който ще се провежда в снукър залата и ще интегрира знания на учениците по математика, физика, информационни технологии и спорта снукър”, допълва още тя.

По материалната база обаче има още много какво да се желае. От няколко години вече Гимназията очаква цялостен голям ремонт по ОП “Региони в растеж”. Сградата, в която училището се помещава, е паметник на културата и е дело на известния български архитект Михаил Пушкаров.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59
Кадър от филма Сам сред вълци

Документалният филм "Гец" – съкровен разказ за живота на актьора Георги Георгиев - Гец

Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..

публикувано на 08.04.25 в 11:43

Овошките в Кюстендилско пострадаха сериозно заради студа

В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа.  Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..

публикувано на 08.04.25 в 11:17

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09
Симона Василева от платформата #soSofia

Започва кампанията “Символът на квартала”

Независимата платформа #soSofia започва кампанията “Символът на квартала”, в която гражданите на 12 от емблематичните софийски квартали, ще номинират и избират своите отличителни културни емблеми. “Започваме с 12 квартала, тъй като не можем да обхванем всички райони и квартали на София - те са доста. Намираме тези 12 за представителна извадка,..

публикувано на 08.04.25 в 09:03

Започва дълго чаканият ремонт на бул. “Ал. Стамболийски” в София

Столичната община започва дългоочаквания ремонт на бул."Ал.Стамболийски“ на 8 април. Обновяването на столичния булеварда ще започне в участъка между ул.“Западна“ и бул. “Константин Величков“. "Строителните дейности за реконструкция на един отдавна очакван от софиянци и особено от жителите на западните квартали от район „Красна поляна“ ще бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 08:18