Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До юли трябва да има готов проект на разширението на Околовръстен път от бул. "България" до АМ "Люлин"

Снимка: БГНЕС
До края на юли трябва да е готово проектирането на всички съоръжения по направлението на Околовръстното шосе за разширението му от бул. „България“ до автомагистрала „Люлин“. До тогава Агенция „Пътна инфраструктура“ е дала срок на Направление „Архитектура и градоустройство“ към Столичната община да изготви плана за уличната регулация.

Предвидено е по трасето да се изгради подземен тунел, както и естакади и велосипедно трасе към „Княжево“. Преди дни изтече срокът за становища, направени както от трите столични райони, които попадат в обсега на обекта, така и от граждански сдружения. По думите на гл.арх. на София Здравко Здравков – всяко възражение към проекта отнема поне година забавяне с всички процедури по преправяне и съгласуване. За това и конкретен срок кога ще започне реконструкцията на Околовръстното няма как да се даде.

От години се говори за разширението на Околовръстното шосе от бул.„България“ до кръговото кръстовище при „Люлин“, преминаващо в едноименната автомагистрала. Но до утвърждаване на проекта, който е определен за такъв от национално значение, така и не се стигa. Откакто Здравко Здравков е на поста главен архитект на Столичната община, обектът е преминал през три първи представяния.

Разбира се, след всяка преработка се удължава и срокът за започване на изпълнението. При последното представяне пред работната група към Столичния общински съвет, гл.арх.Здравко Здравков посочи актуалните изменения, настъпили след препоръки от Агенция „Пътна инфраструктура“ и инициативни граждански комитети. Така например едно от най-спорните съоръжения - тунелът от ул.„Ралевица“ до бул.„Цар Борис III“ вече е по-къс.

По цялостното трасе се предвиждат кръгови кръстовища, които да осигурят вливането от и към кварталите „Горна баня“, „Овча купел“ и „Суходол“. А завършването при АМ „Люлин“ изисква първо да се укрепи стената на яз.„Суходол“ и да се направят локали към водоема, след което да се завърши в кръговото кръстовище към „Люлин“.

Но да се върнем към конфликтните зони, предизвикали несъгласие както сред общински съветници, така и сред обществените организации. А именно поемането на трафика от и за Перник и Владая, покрай кв.„Княжево“.

“В посока от Перник към центъра успяха така да направят габарита, че да имаме осигурени две ленти за десен завой в посока Южната дъга на Околовръстния път и да се запазят направленията към центъра и левия завой в посока към кв. “Овча купел”. По този начин успяхме да удовлетворим нуждите на по-голямата част от трафика и по-голямото натоварване именно по направлението от Перник и Южната дъга, като това се оформи през последните години като основно направление на входящия трафик от Владая и Перник”, обясни инж. Димитър Петров, директор на Дирекция „Управление и анализ на трафика“ в СО, който представи и симулация на преминаващите от там превозни средства.

Но според Любо Стефанов от ИК „За Княжево“ в момента разработеният вариант отново няма да намали трафика.

Тепърва отправените възражения към Плана за регулация на Околовръстното шосе в участъка от бул.„България“ до АМ „Люлин“ ще се обобщят от НАГ и едва след това ще бъдат изпратени за съгласуване в АПИ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54