Инициативата за изграждането на паметник на хан Крум в София, възникнала сред учениците на 164-та ГПИЕ "Мигел Де Сервантес", скоро ще бъде обсъдена от Столичния общински съвет.
Идеята за паметника възниква спонтанно в часове по история, разказа пред Радио София Татяна Долмова, преподавател в Испанската гимназия.
„Говорейки за Средновековието, стана дума, че в София нямаме паметник на български владетел, свързан с основополагането на държавата или с важни моменти от нейното развитие. И решихме, че това може да се поправи с един проект в часовете по Свят и личност.“
Включват се 4-ма млади, отговорни хора с интереси в историята.
Сформира се инициативен комитет. Организират се подписки за обществена подкрепа.
„Бяхме щастливи да установим, че много колеги и ученици мислят като нас. Събрахме над 2500 подписа. Надявам се идеята да бъде подкрепена от общински съветници от всички партии.“
Вече е изработен и проект на паметника от известен български скулптор.
„Тази липса на паметници показва незаинтересованост към миналото на България, това трябва да се промени“, смята и Ивана Танева, ученичка от ХІІ клас в гимназията.
Проектът е голям и се предава от випуск на випуск. Ивана Танева обясни и защо предложението за паметник е свързано именно с хан Крум.
„През 2019 г. се навършиха 1210 г. от присъединяването на Сердика към границите на България. И това се е случило точно по времето на управлението на хан Крум.“
В двете подписки – електронна и на хартия, са се включили и български общности в Испания и Англия, подкрепа са оказали и други училища и гимназии, както и университети, допълни абитуриентката от Испанската гимназия.
Паметникът на хан Крум най-вероятно ще бъде вдигнат в Северния парк.
Чуйте разговорите на Боян Бочев с Татяна Долмова и Ивана Танева.
Харчат ли децата джобните си с мисъл, колко джобни стигат на един ученик на ден и още за ролята на финансовата грамотност в училище с Мира Кръстева от „ Финансова грамотност с Мира “: "Всичко зависи от нуждите, но с възпитателна цел, някои неща работят, някои - не. Първо трябва да познаваме децата си, доколко са наясно със семейния бюджет и как..
Шестият сезон на сезон на ученическото доброволческо състезание „ Купата на героите ” започва. "Купата на героите" е ученическо доброволческо състезание, в което деца и младежи между 1 и 12 клас създават доброволчески клубове и инициативи, за да променят училището, квартала, общността и града си. Още информация за състезанието, както и инструкции за..
Арт проектът The Sofianer ще отпразнува Деня на София с нова изложба в периода 11–24 септември 2025 г. в градинката пред Народния театър в столицата. Входът е свободен. Откриването е на 11 септември от 18:00 ч. Участие в нея ще вземат над 40 съвременни художници. Подробностите - от Бистра Иванова от МултиКулти и двама от художниците, чиито..
Радио София - на 18 ! Заочваме с последния гост от вчерашното Радиокафе , Кристиян Илиев - тенис турнирът ни тогава още не бе завършил и резултатите не влязоха в световните осведомителни агенции, затова - ето ги тук: "Едва ли е изненада - Мартен Роберто бе на финал с Александър Нейчев и направиха мач като на "Ролан Гарос". Мартен е двукратен..
Какво е най-важното за ул.Славянска, по която се разхождаме радиофонично днес? Тя свързва Народния театър с гробницата на Княз Александър. Започваме от сградата на Народния театър и името с което я свързваме е проф.Шишманов - министър на Просвещението. В края на 1906 сградата е готова и театърът е открит в януари следващата година. Защо сградата е..
Питанки по историческото минало на Копривщица намират отговор в новия проект за Дигитален център "Копривщенският микросвят в българската и световна култура", създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Слушаме Светлана Мухова от Дирекцията на музеите: "В една от стаите ще представяме видеа на традиционни копривщенски гозби, в друга -..
Симеон Велики ръководи Първото българско царство 34 години. При неговото управление границите на държавата ни се простират на три морета – Черно, Бяло и Адриатическо. Страната ни е най-голямата сила в цяла Източна Европа, а царуването му, както всички знаем от училище, се определя от историците като “Златен век на българската книжнина и..