Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От пълна документация и решение на СОС зависи

Дали в ж.к. „Стрелбище“ започва изграждане на център за хора със слухови увреждания

Решението за центъра зависи от Столичния общински съвет
Снимка: Георги Нейков, БНР

Може да се забави отварянето на социалния център за хора със слухови увреждания, който сдружение „Тишина“ иска да обособи в ж.к.„Стрелбище“.

Столичният общински съвет трябва да даде съгласие за безвъзмездното право на ползване на имота, върху който ще се изгради центъра, но съществува вероятност документацията за това да е непълна и така решението на съветниците да бъде атакувано като незаконосъобразно.

Целта на сдружение „Тишина“ е Центърът в ж.к. „Стрелбище“ да бъде за социални, културни, творчески, младежки и спортни дейности, а сградата да има и административно значение за организацията.

Двата набелязани имота дълго време са били незаконно използвани. От район „Триадица“ са предприели действия, с които да изгонят досегашните ползватели и се опитват да предадат имотите за безвъзмездно ползване на сдружение „Тишина“ до 2028 г.
Зам.-кметът на района Руслан Баждеков предлага и околното пространство да бъде облагородено, да има площадка за хора с увреждания.

Представеният доклад към общинските съветници, с който те трябва да разрешат ползването на имотите – частна общинска собственост, има известни правни несъответствия. Според Милка Христова, общински съветник от БСП и зам.-председател на комисията по здравеопазване и социална политика към СОС, така предложеното проекторешение и документация към него, няма да дадат валидно право за ползване.
Това мнение обаче се оспорва от Руслан Баждеков.

Понеже имотите са два, са необходими още документи, смята Христова.

Докладът за учредяването на безвъзмездно право на ползване на посоченото място, е разглеждан на заседания на няколко общински комисии.

Извънредно по това решение комисията по здравеопазване и социална политика ще заседава и утре, когато ще се проведе сесията на СОС.

Именно утре се очаква общинският съвет да се произнесе и да утвърди безвъзмездно право на ползване на имотите, на чието място сдружение „Тишина“ да обособи центъра за хора със слухови увреждания.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36