Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 40% от обектите не са отворили

Туризмът се опитва да се изправи на крака, резервациите - плахи

| обновено на 29.05.20 в 11:48
Снимка: БГНЕС

Летният сезон е силно закъснял, както и подготовката за него, заяви пред Радио София Атанас Димитров от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Туризмът бе обявен за рисков отрасъл и сега банките трудно отпускат кредити, необходими на хотелиерите, за да обновят базата за предстоящия сезон. Няма обект, който в момента да работи на печалба, а около 40% изобщо не са отворили, тъй като не могат да си позволят разходите за персонал. 

Въпреки трудностите и несигурната обстановка обаче хотелите, сезонът трябва да стартира най-късно края на месец юни. От Асоциацията на хотелиерите не залагат големи надежди той да бъде успешен, но е важен, за да се задържат на пазара. За възстановяване на туризма обаче можем да говорим най-рано 2021 година, смята Димитров.

Браншът ще разчита изключително на българските туристи това лято. Концесионерите вече обявиха по-ниски цени на плажни принадлежности, а хотелиерите предлагат по-изгодни условия и цени на пакетите. Разчита се и на разбирането, че изборът на български дестинации е в подкрепа на националната икономика и по този начин се осигуряват средства, които след това ще бъдат инвестирани за здравеопазване и образование. 

"Трябва да проявим отговорност, доза патриотизъм и въпреки някои неуспехи да изберем българското. Проблеми има навсякъде, но не бива да сме нихилисти. В България има прекрасни дестинации," отбеляза Атанас Димитров. .

Секторът  "Туризъм" създава 12-13% от брутния вътрешен продукт. Това е специфичен бизнес, много различен и от храните и лекарствата, които са бързооборотни стоки. Туризмът има големи амортизации и непрекъснато изхабяване на базата, а за генериране на единица оборот са ангажирани изключително много хора, а трудът не намалява данък добавена стойност.  В краткосрочен и дългосрочен план е изключително важно да се стабилизира този сектор, защото рухне ли той, ще рухнат и всички по веригата - храни, доставчици, всички съпътстващи бизнеси, които са много и дават препитание на още поне 200 - 300 хиляди души. 

В началото много бизнеси имаха затруднения по кандидатстването за мерките за подкрепа, тъй като са имали неплатени задължения към държавата (осигуровки и данъци), но вече е постигнат компромис, и ако задълженията са декларирани, но неплатени, собствениците могат да кандидатстват за държавна подкрепа, обясни Димитров. 

Успяват ли хотелите да спазват с противоепидемичните мерки, какви са трудностите им при кандидатстването за държавна подкрепа и ще бъдат ли по-ниски цените на българското Черноморие тази година можете да чуете в интервюто на Антония Руменова с Атанас Димитров.
И поглед към ситуацията "на терен" - Галя Новакова, Велин Шейтанов и Мария Петришка, представители на хотелски комплекс в Земен, къща за гости в село Врабча и семеен хотел в Панагюрище споделиха какви трудности срещат, дали са получили подкрепа от държавата и кога очакват да започне реалното възстановяване в сектора. Чуйте в анкетата на Антония Руменова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20