Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Революционна технология разкри римски град, без да е разкопан

Технологиите вече позволяват да "видим" античен град още под земята
Снимка: БГНЕС

За първи път археолозите успяват да картографират изцяло римския град Фалерий Нови в Италия, използвайки ново поколение проникващ под земята радар (GPR). Новата технология им позволява да разкрият удивителни подробности, докато той остава дълбоко под земята. Технологията може да извърши революция в нашето разбиране за древни селища, съобщава Физ Орг.

Екипът от университетите в Кеймбридж и Гент е открил комплекс за баня, пазар, храм, обществен паметник - различни от всичко, видяно досега - и дори разпростираща се мрежа от водопроводи в града. Разглеждайки различни дълбочини, археолозите вече могат да проучат как се е развил града в течение на стотици години.

Изследването, публикувано в „Antiquity“, разкрива последните постижения на технологиите GPR, които позволяват да се изследват по-големи области с по-висока разделителна способност от всякога. Това вероятно ще има големи последици за проучването на древните градове, тъй като много от тях не могат да бъдат разкопани защото са твърде големи или защото са хванати в капан от съвременни структури.

GPR работи като обикновен радар, засичащ радиовълни от обекти, и използващ „ехото“, за да изгради картина на различни дълбочини. С него археолозите изследвали всичките 30,5 хектара в огражденията на града - Фалерий Нови има размер малко под половината от този на Помпей.

Разположен на 50 км северно от Рим и превзет за първи път през 241 г. пр. н. е., Фалерий Нови оцелява в средновековния период (до около 700 г. сл. Хр.). GPR данните на екипа вече могат да започнат да разкриват някои физически промени, които града е претърпял през това време. Те вече са открили доказателства за разграбване на каменни структури.

Авторът на проучването, проф. Мартин Милет от Факултета по класика на университета в Кеймбридж, заяви:

"Удивителното ниво на детайлност, което открихме във Фалерий Нови, и изненадващите характеристики, които GPR разкри, показват, че този вид проучване може да трансформира начина, по който археолозите разследват градските обекти като цялостни единици."

Самото богатство от данни, получено от такова картографиране с висока разделителна способност обаче представлява значително предизвикателство. Традиционните методи за ръчен анализ на данни отнемат твърде много време и изискват около 20 часа, за да се документира напълно един хектар. Ще мине известно време, преди изследователите да завършат проучването на Фалерий Нови, но за да ускорят процеса, те разработват нови автоматизирани техники.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29