Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От какво се нуждае развлекателният бизнес, за да устои на Covid - кризата

Снимка: БГНЕС

По софийските улици оживлението става все по-отчетливо. Столичани и гостите на града отново се срещат, а за място на техните срещи избират любими ресторанти, барове и бирарии, а от 1 юни и тези на закрито. 

Дневните заведения на закрито и открито в София работят активно при спазване на все още задължителни, противоепидемични мерки. На този етап обаче затворени остават нощните барове и клубовете за жива музика.

Места, с чието функциониране са свързани голям кръг работещи - от музиканти и организатори на събития, през охрана, обслужващ персонал и доставчици, до публиката, която се нуждае от вдъхновение. 

Сред най-големите притеснения на представителите на ресторантите, баровете и заведенията, е нагласата за потребление на клиентите, защото от тях зависи да се завърти отново отрасълът на развлекателни и туристически услуги.

“Хората се връщат, но не толкова масово. Да не бързаме със заключенията. Най-важното на този етап е, че почти всичко работи”, коментира Ричард Алибегов - председател на Българска Асоциация на заведенията. 

Мартин Михайлов е управител на три популярни заведения в София. От тях едно остава затворено за неопределен период. Друга част от бизнеса му е организация и провеждане на музикални и артистични събития в България и чужбина. Той определи, като засилено желанието на столичани да се забавляват отново на любимите си места.

Също така очерта някои важни въпроси пред развлекателния бранш, както и ефектът от предвижданите икономически мерки. Главната мярка - за намаляване на ДДС за ресторантьорите и кетъринг услугите на 9%, е обвързана с покачване на минимално осигурителния праг за квалифицирани служители. Според него е много малка частта от напитките, която е с намалено ДДС, т.е. тези мерки са добри, но недостатъчни. 

Михайлов посочи, че голяма част от туристите в София, а и по Черноморието идват заради високото качество на развлекателния бизнес у нас.

Радослав Мирчев е създател и управител на две от най-харесваните заведения за музика в София. Той определи възобновеното търсене на предлаганите забавления, като очаквано добро. Дори в бара на закрито, който управлява, през изминалия уикенд се е наложило да бъде спрян потокът от хора, за да се избегне струпване.

Когато отпаднат всички противоепидемични мерки в страната представителите на развлекателния бизнес ще се усетят истинското желание за потребление. А, лятото може да се окаже добра възможност бизнесът да си стъпи на краката, продължавайки да предлага търсеното качество.

Чуйте повече в репортажа в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00