Милена Митова е познавала лично Георги Парцалев. От 49 години тя живее и работи в родното му място град Левски. Била е екскурзовод в музея, посветен на неговия живот и професионална кариера. Нейният съпруг е сред най-близките приятели на Парцалев още от ранно детство, а също така е работил и като секретар на местното читалище. То днес носи името на своя почетен гражданин.
"Пред очите ми е като го закачаха: Хайде, бе, Жоре, кажи нещо смешно, да се посмеем. А той отговаряше: Оставете ме, бе хора, идвам при вас да си почина, да се разтоваря. Искам да се посмея на вашия смях," разказва Милена.
Добротата и щедрата честност на Парцалев остават пословични. Добър пример са случаите, в които е наемал автобуси за по 50 човека свои съграждани. Запазвал е места за неговите постановки в Софийската сатира, а след това следвали разточителни вечери до зори. За винаги отвореното към света сърце на артиста свидетелства и познанството му с актьора, поет, писател и прочут с имитациите на Парцалев - Звезделин Минков:
"Той беше изключително естествен, много уважаващ човек. Той много обичаше хората, обичаше да общува с тях, изслушваше ги. И много обичаше да черпи."
А за таланта на актьора Звезделин Минков е категоричен:
"Най-добрите актьора в света са естествените актьори. Не ти ли се развълнува душата отвътре, няма как да развълнуваш публиката. Той като излизаше, казваше, че е много сериозно нещо хуморът. Трябва да си абсолютно сериозен с мисълта, че си ангажиран да разсмееш хората. Защото смехът е нещо много трудно достижимо."
Георги Парцалев е живял под наем в различни апартаменти в столицата. Последното му жилище се намира на пресечката на бул. "Цариградско шосе" и ул. "Светослав Тертер". Това, което напомня за присъствието на артиста в тази част на София, е подлезът, изрисуван с моменти от световната кино история. Достойно място там заема образът на любимия Чичо Манчо от филма “С деца на море”.
Милена Митова си спомня за актьора:
"Беше един обикновен човек, с цялото си величие. Изключително скромен, добър, щедър, като че ли боязлив в определени моменти. Беше човек с изострени сетива и приемаше маската на своите герои като негова собствена съдба. Отрупан и с успехи и възторзи и с много болка и огорчение, разбира се."
Общината в град Левски в момента изготвя проект за нов музей на Георги Парцалев и картинна галерия. Често старата сграда се посещавала от ученически групи, които искрено се запалват по таланта на комика.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..