Заседналият начин на живот, дългото седене зад компютъра, което се наложи през последните седмици, особено когато това се прави от деца, може да доведе или засили признаците на сколиоза.
Необходимо е да не се лишаваме от физическа активност, за да можем да повлияем положително на организма, принуден да стои и работи с часове в една поза. Стойката на децата е от изключителна важност за правилното развитие на опорно-двигателния апарат.
Това обясни в ефира на Радио София д-р Евгени Влаев, хирург ортопед-травматолог в Клиника по Ортопедия и травматология към МБАЛ „Токуда Болница София”.
Сколиозата е деформация на гръбначния стълб, която води до естетически и функционални последствия. Изкривяването вторично може да притисне и областта на гръдния кош и да затрудни функционирането на други органи.
Заболяването засяга приблизително 4% от хората в световен мащаб (т.е. 1 на 25 души). Може да се появи при всеки, независимо от възрастта или пола, но до 8 пъти по-често се среща при подрастващите момичета.
При продължително седене, трябва да се стремим към изправен и облегнат гръб, краката трябва да са под 90 градуса спрямо пода и бедрата. И е редно от време на време човек да става, да се раздвижва, да сменя позата си.
Най-честата форма на сколиоза възниква около 9-ата година. Първите симптоми за козметични. По-късно се появява болка в гърба.
Ако се забележат признаци, човек трябва веднага да се обърне към специалист и своевременно да се вземат мерки, за да не се стигне до усложнения.
В противен случай се стига до нарушаване на дишането, влошава се животът на пациента. Освен естетически, има и функционални последици, подчертава д-р Влаев.
В Световния месец за информираност за сколиозата Клиниката по ортопедия и травматология на Болница Токуда организира безплатни прегледи за деца с гръбначни изкривявания. Необходимо е предварително записване на тел. 02/403 4000.
Безплатните прегледи ще бъдат проведени от началника на Клиниката по ортопедия и травматология доц. Васил Яблански и колегите му хирурзи ортопед-травматолози д-р Евгени Влаев и д-р Аделин Иванов. На 18 юни от 14:00 ч. до 15:00 ч. ще се проведе и онлайн консултация.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..