Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички клюкарстваме и за това си има причина

Където има групи, там има и клюки

| обновено на 27.08.20 в 08:44
Снимка: Pixabay
Всички клюкарстваме. Това е присъщо за човешката природа и дори има важна цел. Факт е, че мозъкът ни възприема лицата в зависимост от това, което сме чули за човека. Клюкарстването е част от живота - където има групи, там има и клюки. Това е начинът, по който се свързваме в групата.

Дори се смята, че отдавна в човешката история, клюките са били начин да се свържем с другите, и разбира се, понякога го използваме като инструмент за изолиране на онези, които не подкрепят групата по някакъв начин”, казва психотерапевтът Валентина Димитрова.

Тя цитира проучвания, които доказват, че това е като страничен продукт от праисторическия ни мозък, когато нашите предци са живели в изключително малки групи. Те са се познавали много добре и за тях е било необходимо и важно за оцеляването да клюкарстват, защото са били изправени пред редица адаптивни социални проблеми - кой е надежден, на кого могат да се доверят, как да направят добрия избор за партньор.

Но не всички клюки целят уронване на репутацията или с цел да навредят, т.нар. злонамерено клюкарстване. Има и такъв тип, който включва просто споделянето на информация. “Ние им обръщаме внимание, просто защото можем да научим някаква стратегия, която можем да приложим в собствения си живот”, допълва психологът.

Според нея клюките могат да имат дори морална функция - клюки, които ни информират как да действаме и да разберем по-добре социалните групи и обществата, към които принадлежим, и да се ориентираме в това, кое е правилно и кое - грешно в обществото.

Освен това от психологическа гледна точка клюката действа разтоварващо, сближава хората и дава необходимата увереност, която човек придобива, когато му поверят някаква тайна.

В миналото хората са оцелявали и събирали информация именно чрез клюкарстване.
Къде е границата между полезното и вредното клюкарстване чуйте от разговора на Елмира Джома с психотерапевта Валентина Димитрова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артисти демонстрират цирковата революция в "Топлоцентрала"

"Оркестърът на жонгльорите"  е представление на испанска компания от Галисия, в което шестима артисти, създават шеги с жонгльорство. Техен партньор ще бъдат 25-те музиканти от Софийския духов оркестър. Във фестивала ще могат да се видят още около 20 представления на различни трупи и артисти, танцьори, въздушна акробатика, както и изложба на..

публикувано на 01.10.24 в 12:35

Пианистът Иван Янъков издаде нов албум

Пианист и диригент, Иван Янъков изнася концерти в над 30 страни в Европа, Австралия, Северна Америка и Азия. Българинът е свирил като солист в редица  оркестри и има изяви в множество големи зали. През 2001-ва година, като победител на конкурса Artists International Series, е спонсориран за самостоятелен дебют в рециталната зала на световноизвестната..

публикувано на 01.10.24 в 11:57

Влизат в сила новите цени на природния газ

От днес влизат в сила новите цени на природния газ. В ранния следобед Комисията за енергийно и водно регулиране ще определи окончателната цена. Очаква се тя да е с около 3 процента по-висока от сегашната.

публикувано на 01.10.24 в 11:44
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Има засилен интерес към нови бакалавърски и магистърски програми в СУ

На 1 октомври започва академичната нова учебна година в най-старото висше учебно заведение в страната Софийският университет “Св. Климент Охридски”. “Всички висши училища, включително и Софийският университет, се опитват да следват новите тенденции. Има засилен интерес към нови бакалавърски и магистърски програми, които са насочени към бурното..

публикувано на 01.10.24 в 09:11

Православната църква почита празника Покров на Пресвета Богородица

На 1 октомври в православната църква почита празника Покров на Пресвета Богородица. Празникът произхожда от събития, случили се през 910 г. в Константинопол (днешен Истанбул). По време на обсадата на града от врагове, жителите се молели във Влахернската църква, когато Свети Андрей видял видение на Пресвета Богородица. Тя се явила пред молещите и ги..

публикувано на 01.10.24 в 09:02

БНБ свали с малко основния лихвен процент до 3,43%

Българската народна банка (БНБ) обяви основен лихвен процент (ОЛП, проста годишна лихва) от 3,43 % от 1 октомври, съобщават от БНБ. Основният лихвен процент е на ниво 3,54 на сто от 1 септември. През август беше 3,53 на сто, през юли -  3,63 на сто, а през юни беше в размер на 3,78 на сто, колкото и през май. В периода от януари до април показателят..

публикувано на 01.10.24 в 07:35

Октомври започва със слънчево и ветровито време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Само над североизточните райони и Черноморието облачността ще бъде променлива и там на отделни места може да превали дъжд, съобщават от НИМХ. Ще остане ветровито. В Североизточна България ще духа и временно силен вятър от северозапад. Максималните температури ще са между 16° и..

публикувано на 01.10.24 в 07:15