Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички клюкарстваме и за това си има причина

Където има групи, там има и клюки

| обновено на 27.08.20 в 08:44
Снимка: Pixabay
Всички клюкарстваме. Това е присъщо за човешката природа и дори има важна цел. Факт е, че мозъкът ни възприема лицата в зависимост от това, което сме чули за човека. Клюкарстването е част от живота - където има групи, там има и клюки. Това е начинът, по който се свързваме в групата.

Дори се смята, че отдавна в човешката история, клюките са били начин да се свържем с другите, и разбира се, понякога го използваме като инструмент за изолиране на онези, които не подкрепят групата по някакъв начин”, казва психотерапевтът Валентина Димитрова.

Тя цитира проучвания, които доказват, че това е като страничен продукт от праисторическия ни мозък, когато нашите предци са живели в изключително малки групи. Те са се познавали много добре и за тях е било необходимо и важно за оцеляването да клюкарстват, защото са били изправени пред редица адаптивни социални проблеми - кой е надежден, на кого могат да се доверят, как да направят добрия избор за партньор.

Но не всички клюки целят уронване на репутацията или с цел да навредят, т.нар. злонамерено клюкарстване. Има и такъв тип, който включва просто споделянето на информация. “Ние им обръщаме внимание, просто защото можем да научим някаква стратегия, която можем да приложим в собствения си живот”, допълва психологът.

Според нея клюките могат да имат дори морална функция - клюки, които ни информират как да действаме и да разберем по-добре социалните групи и обществата, към които принадлежим, и да се ориентираме в това, кое е правилно и кое - грешно в обществото.

Освен това от психологическа гледна точка клюката действа разтоварващо, сближава хората и дава необходимата увереност, която човек придобива, когато му поверят някаква тайна.

В миналото хората са оцелявали и събирали информация именно чрез клюкарстване.
Къде е границата между полезното и вредното клюкарстване чуйте от разговора на Елмира Джома с психотерапевта Валентина Димитрова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26

Кънтри групата "Lilly of the West" с нов албум за Коледа

Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..

публикувано на 25.11.24 в 11:26
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34