Разбира се, това съвсем не означава, че трябва да оставим изцяло да завладеят речта ни. Твърди се,че най-големите пуристи в Европа са чехите и французите, както и че френският език е единствен на Стария континент, който има свой национален вариант на думата "компютър".
В това отношение българите сме доста по-либерални. Използваме чуждиците, защото те ни дават усещането, че сме в крак с времето и актуалните тенденции.
С мисията да ни припомнят колко е красив българският език, когато го щадим от ненужни чужди думи и използваме тези, които съществуват, преди няколко години млади хора от агенция за корпоративни комуникации създадоха фейсбук групата "Как беше на български?"
Един от нейните автори - Силвия Митова обясни пред Радио София, че идеята в началото е била да бъдат мотивирани хората да мислят повече на български език и да търсят аналози на чуждиците, които нахлуват "много нахално" в речта:
"Виждаме, че националното чувство и желанието за съхраняване на българския език е доста силно и това ни мотивира да продължаваме в годините. Почти всяка година допълваме и развиваме идеите си, за да е интересно. Нашата идея е не да "чистим" езика много назидателно, а напротив - в игрови формат да даваме добри идеи и да мотивираме хората да използват богатството на българския език."
Силвия Митова разказа и за сътрудничеството с екипа на сайта чуждица.бг, където хората могат да качват думи, да разглеждат думите на деня, да търсят синоними.
Повече за инициативата "Как беше на български?" можете да чуете в интервюто на Гергана Пайкова със Силвия Митова.
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..