Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 28 юни двамата ще станат част от поредицата „Моето семейство“

“Гергана срещу Петринел” - един до друг, но и един срещу друг

Снимка: Facebook/Гергана Змийчарова
На 28 юни, от 21.30 часа, режисьорът Петринел Гочев и актрисата Гергана Змийчарова ще застанат един до друг, но и един срещу друг пред публиката на откритата сцена „Зад театъра“ в Народния театър “Иван Вазов”.

Те са част от поредицата срещи „Моето семейство“ на първия ни театър. “Гергана срещу Петринел” е заглавието на вечерта в Народния театър.

"Нещата, с които най-общо се занимавам са рисуване, актьорско майсторство, уча се да свиря на пиано, снимам - завършила съм фотография, пиша - на 28 сутринта, преди тази вечерна среща, ще представя първата си пиеса в Габрово, която Петринел ще режисира, имам и един киносценарий, който вече е заснет, за който ще разкажем на 28 вечерта, спортувам, пея лошо, но се опитвам”, казва актрисата Гергана Змийчарова.

“Тя се отнася с изключително внимание с изискванията или критиките на другите. Обмисля ги, и ако намери, че те са ценни за нея, полага усилия да се промени в някаква посока, което е рядко срещано качество”, допълва режисьорът Петринел Гочев.

Според него това е едно от нещата, заради които те са заедно, защото той пък е много критичен. “С критичен човек като Петринел, ако не се научиш да търпиш критиката и да надграждаш, трудна работа”, смее се Гергана Змийчарова.

В същото време Петринел споделя, че не подлежи на режисиране, но признава, че Гергана го превъзхожда с таланти, а за рисуването, откровено ѝ завижда.

На 28 юни сутринта ще започнат репетициите на дебютната пиеса на Гергана Змийчарова “Под игото - 1894”. В пиесата става въпрос за година 1894 г. - действието се развива в следосвобожденска София, изпълнена с надежда, където живеят млади българи, получили образованието си в чужбина, знаещи по няколко езика, хора, които имат големи планове, но ... в младата столица все още няма електричество, канализация. За Змийчарова това е един много интересен период. 
През 1894 г. се издава за първи път “Под игото” в България и това е темата на тази пиеса.  
       
Чуйте целия разговор на Катя Василева с творческото семейство в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34