Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На днешното си заседание

Общинските съветници окончателно одобриха ул. "Съборна" за пешеходна

Забраната за влизане на МПС е в сила от 4 юли т.г.

Снимка: sofia-agk.com

Планът за превръщането на улица „Съборна“ в пешеходна зона беше одобрен на днешното заседание на Столичния общински съвет.

По този начин, от 4 юли в отсечката между площад “Св.Неделя” и ул. „Цар Калоян“, както и в района от улица „Леге“ до ул. “Княз Александър I” се въвежда забрана за влизане на моторни превозни средства. В приетия доклад се предвиждат и допълнителни мерки, които да се случат в кратки срокове, без да се извършват допълнителни ремонтни дейности: премахване на паркоместата в рамките на кръстовището на улица “Съборна” с “Княз Александър I”, отваряне на входа към Градската градина, създаване на естествено продължение към новата пешеходна зона и премахване на всички излишни елементи. Планира се поставяне на пейки, велостойки, кашпи и кошчета за отпадъци, възстановяване и обогатяване на градско озеленяване.

От общината ще предоставят възможност на заведенията да изнесат маси в разширените пешеходни пространства, без изграждането на допълнителни структури.
О общинските съветници взеха предвид исканията на Българска народна банка, Националния археологически музей и Софийската митрополия да се осигури достъп на служебните автомобили до сградите на институциите.

Заместник-кметът по транспорта в Столичната община и вносител на приетия доклад Кристиан Кръстев напомни, че достъпът на линейки и пожарни към улица “Съборна” остава гарантиран.

Дълги дебати и политически изказвания предизвика доклад внесен от група общински съветници от БСП за България с предложение за изготвяне на правен и финансов анализ по отношение на сметосъбирането и извозването на боклука в столицата, както и проект на правилник за създаване на общинско предприятие “Чистота”.

От дискусията, продължилата близо 90 минути, стана ясно, че основният въпрос при извършването на сметосъбирането, както и на така важното в последните два месеца механично дезинфекциране на софийските улици, всъщност остава в контрола по дейността.

В крайна сметка докладът не беше подкрепен от общинските съветници.

По друга важна тема, свързана с подкрепата на таксиметровия бранш в София, Общинският съвет взе решение за премахване на общинската такса за заплащане на дубликат за разрешение за превоз и за холограмен стикер за столичните таксита. Облекченията влизат в сила със задна дата от 1 юни и ще бъдат валидни до 31 декември 2021 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул."Гурко"

Ул."Гурко" е мястото на днешната ни радиоразходка: Тя е една от първите урегулирани улици и носи името на този, чиито войски влизат в София в началото на 1878. Какво е била преди това сградата на СГХГ и какво е имало преди на това място, известно сега като ул."Гурко" 1? Къде са били първите сгради на БНБ и на Народното събрание? Какво е имало на..

публикувано на 02.08.25 в 16:00
Н. Образописов

Историята оживява - Никола Образописов, четка първа

Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Поради своята колоритност и бунтарство си извоюва прозвището "Консулата". Творчеството му е много разнообразно, не само иконография и стенописи, разнородна личност. В 2019 успяхме да заснемем документален филм за..

публикувано на 02.08.25 в 15:00

Любимец 13 и адресите на любовта му

Първата любов на Карамитев се поболява от раздялата им край Женския пазар Апостол и Маргарита Дупаринова се женят на сцената на Народния театър, живеят на „Оборище“ 21А Безброй са жените, въздишали по магнетичния чар на Апостол Карамитев. Още толкова са се чудели как този изключително красив актьор остава верен на талантливата си, но далеч не..

публикувано на 02.08.25 в 14:00

Чувствах се като дете в сладкарница

Преди почти десет години Марин Трошанов плени почитателите на мрачните загадки и ужасите с първия си самостоятелен роман „ЛАМЯ“ ЕООД“. Обновената „ЛАМЯ“ ЕООД“ съдържа актуализираните три части на историята, както и непубликувания до този момент разказ в същата вселена – „Нощем горите живеят“. Ето го и авторът: "Историята ми е изключително важно,..

публикувано на 02.08.25 в 11:00
Димитър Ганев

Кинематография в игра

Заглавието, което ще разтърси цялата развлекателна индустрия. Не, не е нов филм на Marvel… А Grand Theft Auto VI – играта, която още преди да е излязла, вече чупи рекорди. С нас е Димитър Ганев , журналист и гласът на за кратко просъществувалия сайт games.bg: "Реално нашата идея да направим видеоигрите с глас на български, но към 2008 нещата бяха..

публикувано на 02.08.25 в 10:01

Преоткриваме градските пространства

Платформата Кинематограф се завръща с тяхното лятно кино за четвърта поредна година. Tо изгрява след залез, когато настъпва вечерната прохлада, което превръща откритите локации в чудесно място за релакс и хубаво късо кино – интервю с Юлиян Спасов : "В джаза сме, настроението е на макс. Програмата е почти 100% българско кино, просто не устояхме...

публикувано на 02.08.25 в 09:52
София Кандиларова

Седмицата на кърменето у нас ще бъде отбелязана със събития в 16 града

33-тата Световната седмица на кърменето , която започва днес (до 7август) ще премине под мотото "Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда". По този повод Националната асоциация "Подкрепа за кърмене" (НАПК) е предвидила кампанията със събития в 16 града на България. Кърменето започва веднага след раждането,..

публикувано на 01.08.25 в 17:09