Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С учебните постулати на преподаватели като проф. Соня Тончева

Българските медицински сестри се подготвят в много добра школа

Проф. Соня Тончева
Снимка: Архив, Радио Шумен

Проф. Соня Тончева емблема в българското сестринство. Тя е отдадена на професията на академично ниво.
"Това е кауза за мен, защото съм се насочила към историята на сестринството, която е голям урок за младото поколение. Имам виждания, които са насочени към управлението на здравните грижи и ролята на сестрата в извънболничната помощ" - признава проф. Тончева, която е директор на шуменския филиал на Медицинския университет във Варна. Нейното убеждение е, че висшето образование е урок за живота. Много грижи полагаме за нашите студенти те да израснат като професионалисти, но и да приемат предизвикателствата на живота. Има система за качество, която е достъпна за работодателите.

Смята, че в съсловието на специалистите по здравни грижи трябва да има лидери, които да правят политики, да определят приоритетите в развитието, така че  българските сестри да имат самочувствието,че са част от съвременното сестринство. Стратегическата цел за задържани на сестрите и акушерките в нашата страна включва комплексен подход - работодателите трябва да остойностяват труда, държавата трябва да мисли за достойно заплащане на специалистите и политики за издигане на имиджа на съсловието.
"Смятам, че обществото е в дълг към хората, избрали да се посветят на грижата за здравето ". Примери за това са обидното поведение и посегателствата над здравни специалисти.
Проф. Тончева се дипломира като детска медицинска сестра, но нейната експертиза не е в клиничната практика, а в обучението.
"В многото проблеми, които се случваха в развитието на образованието, специалността детска медицинска сестра отпадна, защото идеята е да се получава базова подготовка, която да дава възможност за тясна специализация. Така се създадоха известни пропуски, защото не всички сестри, които отиват в детското здравеопазване са достатъчно подготвени. Разчита се на това, че ще придобият опит и знание в практиката. Необходимо е надграждащо обучение, защото детето не е умален вариант на възрастен човек. Има много физически и психически промени, за които трябва адекватна грижа."
Проф. Соня Тончева е сред привържениците на идеята за автономни сестрински практики като държавна политика. Тази потребност я има в момента, но е реализирана като черен пазар, твърди проф. Тончева. Един пациент, който се изписва от болницата след седмия ден, но е с нарушена автономия, има нужда от медицинско обслужване в дома. Създаването на сестрински практики, създава комфорта на пациентите. Това може да се случи с ясни критерии, по които да бъде поканена медицинска сестра да се грижи при домашни условия за пациента.
 "Доволна съм, че промените в Закона за здравето ще утвърдят такава възможност, защото един пациент има нужда не само от лекарска намеса, но и от интегрирани грижи."
Чуйте целия разговор с проф. Соня Тончева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверките на НАП се концентрират по морските ни курорти

Националната агенция за приходите (НАП) започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. До края на сезона предстоят над 6000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони и паркинги. Под активно наблюдение вече са поставени стотици обекти по..

публикувано на 04.07.24 в 18:51
Андрей Велчев

И в България идват доста гурме туристи, кухнята се отразява пряко на репутацията

През последните 2 години се отчита фактът, че в страната ни идват гости, заради туристическото удоволствие, наречено храна – различна и специфична за даден регион. "Има немалко гурме туристи", изтъкна пред БНР-Радио София д-р Андрей Велчев- председател на Сдружение за достъпна храна . Хората научават за български дестинации от споделени..

публикувано на 04.07.24 в 17:18
Атанас Димитров

Атанас Димитров: Туризмът ни трябва да усеща гърба на държавата

Туризмът е пътуване, настаняване, хранене, преживяване.  България има много какво да покаже и да даде и като атмосфера, и като природа, и като интериор на местата за отсядане. Секторът обаче се нуждае от държавен гръб – дори само за реклама. Това коментира пред БНР-Радио София Атанас Димитров  - зам.-председател Българската хотелиерска..

публикувано на 04.07.24 в 16:43

Един убит и двама ранени при престрелка в кв. "Модерно предградие"

Престрелка в столичния квартал "Модерно предградие" е станала около 15 часа днес пред пред офис за бързи кредити (блок №3), като са били простреляни  трима мъже - един е починал на място, а двама са ранени. По случая към момента има двама задържани. Главният секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, който пристигна на мястото, съобщи,..

публикувано на 04.07.24 в 16:05
Димитър Манолов

Димитър Манолов: Да не забравяме за заплатите и КТД не само заради евродирективата

Директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз трябва да бъде транспонирана в българското законодателство, независимо от срока (15 ноември-бел.ред.), независимо от възможните санкции и от това, че България може да се „шмугне“ някак си. Това коментира пред БНР-Радио София президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов ...

публикувано на 04.07.24 в 15:17

Историята да спасиш едно куче

Тери не е българин по месторождение, а е австралиец. Но е направил за България повече отколкото много българи някога ще направят за животните. Той е създател на приюта за бездомни кучета  Every Dog Matters EU   до Костинброд, благодарение на който стотици бездомничета са се превърнали в страхотни домашни любимци някъде по света, включително и..

публикувано на 04.07.24 в 12:26

Велосипедното движение в центъра на София се е увеличило двойно

Велосипедното движение се е увеличило двойно София. Това каза пред Радио София Радостина Петрова от сдружение "Велоеволюция", цитирайки данни от столичния зам.-кмет по транспорта. „Същевременно автомобилното движение е намаляло в участъка. Това е търсеният ефект и мисля, че хората, които се движат там го виждат това нещо. Има дни и часове, в които..

публикувано на 04.07.24 в 11:23