“Първата обработка за кърлежи навсякъде в София вече е извършена. В момента се довършват обработките срещу бълхи и комари и предстои още едно пръскане за кърлежи.
Времето през последните месеци е много дъждовно и графикът постоянно се изменя, тъй като изискването за качествена обработка е поне 24 часа преди обработката да няма валежи”, обяснява Сияна Хлебарска от дирекция "Зелени системи" към Столичната община. По думите ѝ през август започва втората обработка срещу кърлежите.
Пръскането се прави не само по график, но и извънредно, там където има установени случаи на кърлежи, уверяват от общината. По една или друга причина обаче, сигнали за ухапвания все още има и те не са никак малко.
Трябва да се има предвид, че репелентите имат различна степен на токсичност, затова особено, когато ги употребяваме върху деца, трябва внимателно да четем етикета – до колко време може да остава върху кожата, след което да се измива обилно с вода и сапун.
“Кърлежите не се мажат с абсолютно нищо. За препоръчване е да не се пипа с голи ръце и да не се върти. Трябва по възможно най-бързия начин, след откриване на кърлежа, да се отстрани. Кърлежът трябва да се хване с пинсета с остър връх, съвсем близо до кожата, където се е забил и да се изтегли бавно право нагоре.
Дори и да се скъса хоботчето му и да остане в кожата, това не налага хирургическа намеса, имунизация срещу тетанус и т.н.”, съветва д-р Огнян Миков от Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите му е много важно мястото, където е било ухапването, да се наблюдава месец дали ще се появи зачервяване, както и дали се вдига температура, защото това може да са симптоми на Лаймска болест.
На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..
"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..
В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура. Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател...
19-годишен младеж е пострадал при катастрофа между джип и кола на столичния площад "Орлов мост". Инцидентът е станал снощи между 22:30 и 23 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ. Момчето е с контузия на главата и съмнение за комоцио. Спешен екип го е закарал във ВМА. Снимки: Велизар Чакалов, Facebook група..
В предаването "Радиокафе" отново поставяме акцент върху темата за колоезденето, като алтернативен начин на придвижване в града. Поводът е премиерната прожекция в България на филма „Двигателят в нас“ (The Engine Inside), която се организира от сдружение "За Земята" и Tumba Solutions. Събитието е част от работата на "За Земята" за чист..
Илюстрейшън стейшън е "изобретение" на артиста Албена Лимони . Тя решава да създаде тази инициатива, чрез която да събере общност от илюстратори , които на неформални срещи да обсъждат интересни за тях теми и да се вдъхновяват един друг. Третата подобна среща бе посветена на комикса. Специални гости бяха Антон Стайков, Анани Борисов и..
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От неделя (24 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..