„Това, което се случи и се видя – в Президентството, на брега на „Росенец“, полицейското насилие над протестиращи момчета, възможността медии да опозорят всекиго. Призракът на комунизма отново се е надвесил над България. И реакцията е спонтанна, на диалогическо ниво.“
Така коментира случващото се през последните дни у нас културологът проф. Ивайло Дичев пред Радио София. И допълни:
„Очевидно това е протест на ново поколение, което не е израснало със страха от онова време. Говори се за някакъв сценарий... Това не е обмислено събитие, няма замисъл. Това е врзив на недоволство и паническа реакция на властта, която се опитва да минимизира щетите.“
По думите на проф. Дичев по цял свят се забелязва радикализиране на гражданите. И може би причините трябва да се търсят в социалното неравенството. Или новите медии, които позволяват мигновената циркулация на информация.
„Всички говорят за правителството Пеевски-Борисов, с дясна ръка - главният прокурор. Имам чувството, че господин премиерът е уплашен и объркан. Колкото повече се изчаква, толкова повече ще пада рейтингът на ГЕРБ. В негов интерес е бързо да се дистанцира от действията на главния прокурор.
Това е демокрацията. Периодически тя произвежда кризи, които да легитимират новата власт. Управлението изгуби доверието на гражданите и трябва да се прелегитимира.“
Чуйте разговора на Лъчезар Христов с проф. Ивайло ДичевПлажът на парка “Росенец” вече е достъпен за всеки български гражданин, който иска да го посети, каза пред Радио София Иво Мирчев от “Демократична България”. След разигралите се събития край Бургас отправяме искане за оставката на министъра на..
Протестите, които вълнуват обществото ни през последните няколко дни, продължават. Една от организациите, които най-активно се включват в тези прояви, е Инициатива „Правосъдие за всеки“. Още в четвъртък, преди началото на протестите,..
Организацията на критичното мислене става тогава, когато има висока степен на неудовлетвореност на хората от начина, по който живеят, коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова . Последните случаи - събитията в парка “Росенец” и акцията..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи ...
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен:..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на..